Droga Krzyżowa w religii katolickiej - przelom.pl
Zamknij

Droga Krzyżowa w religii katolickiej

red + 12:56, 24.03.2023
Skomentuj

W Kościołach katolickich Droga Krzyżowa stanowi wielkopostne nabożeństwo o adoracyjnym charakterze. To symboliczne odtworzenie drogi przebytej przez Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Podczas niej wierni rozważają Mękę Zbawiciela. W tym artykule przyglądamy się bliżej Drodze Krzyżowej w religii katolickiej.

 

Droga Krzyżowa - od kiedy jest odprawiana?

Cierpienie Jezusa Chrystusa przyczyniło się do ukształtowania się wielu chrześcijańskich tradycji. Pierwsza Droga Krzyżowa odbyła się w Jerozolimie - miejscu, gdzie odnaleziono krzyż, na którym wisiał Zbawiciel. Wraz z biegiem czasu zaczęto jednak wprowadzać pewne zmiany w tej formie rozważań. Przyczynili się do tego franciszkanie, którzy rozpowszechnili zwyczaj odtwarzania drogi Chrystusa na krzyż - oprowadzając pątników, zatrzymywali się wtedy przy kolejnych stacjach odwołujących się do historii śmierci Jezusa Chrystusa.

Droga Krzyżowa - kiedy się odbywa?

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej została utrwalona przez franciszkanów, dzięki którym obecnie można wyróżnić 14 stacji ukazujących drogę Zbawiciela. W 2007 roku zatwierdził je papież Benedykt XVI. Co ważne, Droga Krzyżowa odbywa się w czasie trwania Wielkiego Postu - jest ona z nim bezpośrednio związana. Stanowi ona przy tym jedno z najważniejszych nabożeństw w tym okresie. Oprócz niej, odbywają się również Gorzkie Żale. Pozwala ona przypomnieć o mękach Chrystusa, a przy tym przygotować wiernych na dzień zmartwychwstania, czyli Święta Wielkanocne.

Droga Krzyżowa odbywa się w każdy piątek Wielkiego Postu - jej odprawianie rozpoczyna się wraz z pierwszym piątkiem po Środzie Popielcowej. Należy przy tym wspomnieć, że godziny odbywania się nabożeństwa mogą się różnić w zależności od parafii. W niektórych Droga Krzyżowa odbywa się nawet dwa razy w ciągu dnia: zarówno rano, jak i wieczorem.

Droga Krzyżowa - jak przebiega?

Podczas Drogi Krzyżowej zgromadzone osoby przechodzą od stacji do stacji, symbolicznie odtwarzając drogę Zbawiciela na Golgotę - przy każdej ze stacji kapłan mówi "Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie", na co wierni odpowiadają "Żeś przez Krzyż i Mękę świat odkupić raczył". Alternatywę stanowią słowa: "Żeś przez Krzyż swój święty świat odkupić raczył". Podczas przejść między stacjami zgromadzeni śpiewają natomiast "Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami...".

Dzięki Drodze Krzyżowej możliwe jest otrzymanie odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Osoby niemogące uczestniczyć w tym nabożeństwie z ważnych powodów mogą jednak uzyskać odpust zupełny poprzez pobożne czytanie lub rozważania Męki Jezusa. Co istotne, należy to robić przez co najmniej pół godziny.

Istota Drogi Krzyżowej

Wierni powinni pamiętać, że Droga Krzyżowa stanowi coś więcej, aniżeli jedynie wędrówkę od jednej stacji do kolejnej. Ten szczególny czas należy wykorzystać na oddanie się refleksji nad swymi czynami, a także próby poznania własnych potrzeb.

Stacje Drogi Krzyżowej oznaczane są krzyżami, rzeźbami bądź obrazami - dzieła te nawiązują do wydarzeń z dnia śmierci Zbawiciela. Najczęściej wierni mogą je zobaczyć na bocznych ścianach świątyni. Artykuły przedstawiające Drogę Krzyżową - malowane bądź wykonane z metalu - dostępne są tutaj: https://www.holyart.pl/akcesoria-liturgiczne/wyposazenie-sakralne/droga-krzyzowa.

Droga Krzyżowa - ile ma stacji?

Tradycyjnie przyjmuje się, iż Droga Krzyżowa posiada 14 stacji - uwzględniają one skazanie Zbawiciela na śmierć, wzięcie krzyża na swe ramiona, upadek, spotkanie Maryi, pomoc Szymona z Cyreny czy otarcie twarzy Jezusa przez Weronikę. Kolejne stacje prezentują drugi upadek, podniesienie się Chrystusa i pocieszanie płaczących niewiast. Potem ukazują one trzeci upadek, obnażenie z szat oraz przybicie do krzyża. Ostatnie stacje wskazują na zdjęcie z krzyża Jezusa i złożenie do grobu.

Warto wspomnieć, że tylko dziewięć spośród wymienionych stacji Drogi Krzyżowej znajduje swe potwierdzenie u Ewangelistów. Biblia nie zawiera wspomnienia o upadkach Jezusa, spotkaniu z Matką czy otarciu twarzy Zbawiciela przez Weronikę. Ponadto, w ostatnich latach zaczęto dodawać XV stację, czyli Zmartwychwstanie.

Droga Krzyżowa pozwala wiernym upamiętnić Mękę Pańską oraz zbliżyć się do Boga. Ma ona charakter symboliczny, pozwalający na przygotowanie się wiernym do wyjątkowego wydarzenia: dnia zmartwychwstania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Pisząc dzisiaj o szarości i biedzie w czasach PRL, warto unikać dokonywania manipulacji polegajacej na porównywaniu poziomu życia "wtedy" (lata 60/70) z tym poziomem dziś. Warto natomiast porównać z poziomem życia w innych krajach. Wystarczy nieco poczytać czy pooglądać zdjęcia i filmy z Francji, Włoch czy Hiszpanii. Tylko nie porównywać polskiej wiochy z Paryżem, a porównać ją z wiochą w Masywie Centralnym, Pirenejach czy na włoskim południu. Rażących różnic nie widać, a dzielnice willowe u nas też się budowały. Oczywiście łatwiej wrzucić zdjęcie pustej półki sklepowej zastawionej butelkami z octem, zrobione w czasach najgłębszego kryzysu. Ja tam pamiętam te półki jako tako zapełnione z towarami, w tym takimi, na wiele których nie było nas w domu stać. Na szkolnych apelach (było coś takiego - lata 60-te) kierownik szkoły nie raz wymachiwał bułką z szynką przyniesioną przez sprzątaczkę ze śmietnika, wygłaszając okolicznościowe przemówienie w stylu; "wasi rodzice ciężko pracują, a wy ....". Po co więc ta ideologiczna przesada w prawie każdym tekście o tamtych latach? Prawdą jest, że nie było komórek, netu, komputerów i paru innych rzeczy, tylko że gdzie indziej też ich nie było.

stary zgred

07:57, 2025-05-13

Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża

Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!

Złoty pył.

23:13, 2025-05-12

88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie

Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało

Ogień

22:11, 2025-05-12

Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę

Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.

Tak dla Polski

21:57, 2025-05-12

0%