Jak uzyskać świadczenie wspierające krok po kroku? - przelom.pl
Zamknij

Jak uzyskać świadczenie wspierające krok po kroku?

. + 10:40, 12.05.2025 Aktualizacja: 10:41, 12.05.2025

Świadczenie wspierające to stosunkowo nowa forma zapomogi finansowej skierowana do dorosłych osób z niepełnosprawnością. Jej celem jest częściowe pokrycie kosztów codziennego funkcjonowania, w tym m.in. opieki, leczenia, rehabilitacji czy dostosowania otoczenia do potrzeb osoby z ograniczeniami sprawności. W praktyce ma na celu zwiększenie samodzielności i poprawę jakości życia, zwłaszcza tam, gdzie inne formy pomocy są niewystarczające. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Oto przewodnik krok po kroku.

Czym jest świadczenie wspierające?

To miesięczne świadczenie pieniężne przyznawane na podstawie ustawy z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, obowiązującej od stycznia 2024 r. Przysługuje osobom pełnoletnim z niepełnosprawnością, które uzyskały odpowiednią punktację w ocenie poziomu potrzeby wsparcia. Co ważne – w przeciwieństwie do świadczenia pielęgnacyjnego – świadczenie wspierające nie jest związane z koniecznością rezygnacji z pracy przez opiekuna. Przysługuje bez względu na sytuację rodzinną osoby z niepełnosprawnością.

Krok po kroku – jak uzyskać świadczenie?

Proces ubiegania się o świadczenie wspierające obejmuje kilka etapów. Oto jak wygląda to w praktyce:

  1. Ocena potrzeby wsparcia – pierwszy krok to uzyskanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia (https://swiadczenie-wspierajace.pl/ustalenie-poziomu-potrzeby-wsparcia). Oceny dokonuje wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej i funkcjonalnej. Wynik ma formę punktacji (od 0 do 100), a minimalny próg uprawniający do ubiegania się o świadczenie to 70 punktów.
  2. Złożenie wniosku o świadczenie – po uzyskaniu decyzji punktowej można złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portal Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
  3. Dołączenie niezbędnych dokumentów – do wniosku należy dołączyć m.in. decyzję o punktacji, orzeczenie o niepełnosprawności oraz – w zależności od sytuacji – inne zaświadczenia np. o dochodach.
  4. Weryfikacja i decyzja – ZUS rozpatruje wniosek w terminie do 3 miesięcy i informuje o wydanej decyzji: negaytwnej lub pozytywnej.

Pamiętaj, że jeśli nie zgadzasz się z decyzją organu, np. z ustalonym poziomem potrzeby wsparcia, to masz prawo do złożenia odwołania. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, np. kancelarii LexAgo.

(Materiał promocyjny)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%