W piątek, 17 lutego w chrzanowskiej bibliotece odbędzie się spotkanie poświęcone dr Hannie Pieńkowskiej.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.
Gościem będzie Grzegorz Orłowski, rodowity chrzanowianin, historyk, archiwista, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie poświęcone zostanie dr Hannie Pieńkowskiej, absolwentce historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, konserwatorce zabytków regionu krakowskiego, inicjatorce utworzenia skansenu w Wygiełzowie.
W 1965 r. z inicjatywy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie dr Hanny Pieńkowskiej powstał projekt sieci parków etnograficznych województwa krakowskiego.
Zakładał on organizację wojewódzkiego parku etnograficznego w trzech oddziałach: w Nowym Sączu, Tarnowie i na Podhalu, a także siedem skansenów regionalnych m.in. w Wygiełzowie.
W tym okresie zbliżały się do końca prace konserwatorskie w ruinach zamku Lipowiec. Zaistniały więc warunki sprzyjające utworzeniu w sąsiedztwie twierdzy muzeum na wolnym powietrzu. Budowę skansenu rozpoczęto w 1968 r.
Jako pierwsze do Wygiełzowa zostały przeniesione dwa zabytkowe obiekty: dom miejski z Chrzanowa z 1804 r. oraz spichlerz z Kościelca z 1798 r. Niedługo potem chałupa sołtysia z Przegini Duchownej z 1862 r. Te trzy budynki można było zwiedzać w 1973 r. a skansen był wówczas częścią powołanego w 1970 r. przy Muzeum w Chrzanowie oddziału "Ruiny Zamku Lipowiec - Park Etnograficzny".
Czytaj również
80 lat temu z Chrzanowa zniknęła połowa mieszkańców
Samochód zderzył się z autobusem na drodze wojewódzkiej
Dzisiaj tłusty czwartek. Polecamy przepis na pyszne domowe pączki
Powstał Klaster Energii Powiatu Chrzanowskiego. Co to takiego?
Magic-Sport wygrał Trzebińską Ligę Futsalu
Garaże pełne samochodów, a nie będzie miał kto jeździć do akcji
10.04.2025
ŁAZIENKI, gładzie, sufity podwieszane, Tel. 692-60...
0 0
Bardzo ciekawa postać. Wraz z mężem, poetą Tadeuszem Staichem, była miłośniczką pieszych wędrówek po Tatrach. Jako konserwator działała na rzecz uratowania zabytkowych szałasów tatrzańskich. Swojej pasji poświęciła książkę "Drogami skalnej ziemi. Podtatrzańska włóczęga krajoznawcza".
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz