Ustawa o zmianie cen za dostawę ciepła jest już w sejmie. Ma być taniej - przelom.pl
Zamknij

Ustawa o zmianie cen za dostawę ciepła jest już w sejmie. Ma być taniej

10:51, 20.01.2023
Skomentuj Ciepło stało się towarem luksusowym. fot. grzejniki.pl Ciepło stało się towarem luksusowym. fot. grzejniki.pl

Zgodnie z rządową propozycją ceny za ciepło będą mogły wzrosnąć maksymalnie do 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r.

Przedwczoraj informowaliśmy o kosmicznych cenach za dostwę ciepła w blokach przy Grunwaldzkiej, Kopalnianej i Gwarków w Trzebini obowiązujących od nowego roku. Dostawcą jest Veolia Południe. Żródłem ciepła natomiast - nowa kotłownia gazowa.

Jak się okazuje podwyżki uderzyły nie tylko w trzebinian. Problem jest ogólnopolski, dlatego ministerstwo klimatu musiało zareagować. Jest projekt nowej ustawy mającej ulżyć odbiorcom.

Nowe przepisy zakładają, że jeżeli w danym systemie ciepłowniczym nastąpi wzrost cen netto dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła. W ten sposób wzrost cen ciepła dla odbiorców na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej ulegnie dodatkowemu ograniczeniu do ustalonego poziomu, który będzie zależny od historycznych cen dostawy ciepła.

Maksymalna cena netto na ciepło dotyczy również limitu, który wynika ze średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. Chodzi o to, aby nie doszło do nadmiernych wzrostów cen ciepła w tych lokalizacjach, w których podwyżki cen ciepła zaszły przed 30 września 2022 r. W takim przypadku, w rozliczeniach z odbiorcami, przedsiębiorstwo ciepłownicze będzie musiało wykorzystywać cenę, która jest korzystniejsza dla odbiorcy.

Maksymalna cena netto dostawy ciepła ma obejmować wszystkie składniki kosztowe dostawy ciepła, które występują w danym systemie ciepłowniczym, w tym dotyczące wytwarzania oraz przesyłania ciepła.

W terminie do 10 dni od wejścia w życie ustawy, któa jeszcze nie zostałą uchwalona, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki obliczy i opublikuje maksymalną cenę netto dostawy ciepła, określoną odrębnie dla każdego przedsiębiorstwa energetycznego, które posiada koncesję i wykonuje działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą ciepła.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 lutego 2023 r.

Źródło informacji: gov.pl

Uwaga: jest to na razie projekt ustawy. Sejm ma się nim zająć w przyszłym tygodniu.

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%