Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Kosmiczne ceny za ciepło w blokach przy Gwarków, Kopalnianej i Grunwaldzkiej w Trzebini

18.01.2023 12:52 | 61 komentarzy | 11 302 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

- Nie poradzimy sobie z takimi podwyżkami - mówią mieszkańcy bloków przy ul. Gwarków, Grunwaldzkiej i Kopalnianej. Od 1 stycznia płacą rachunki za ogrzewanie wyższe o kilkaset złotych. Ludzie są zdruzgotani.
61
Kosmiczne ceny za ciepło w blokach przy Gwarków, Kopalnianej i Grunwaldzkiej w Trzebini
W blokach przy ul. Gwarków w Trzebini nowa cena ogrzania zszokowała mieszkańców
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wyliczyła jedna z mieszkanek, od 1 stycznia 2023, cena podgrzania 1 m3 wody skoczyła przy Gwarków i Kopalnianej z 45 zł do 82 zł/m3. Cena ogrzewania 1 m2 mieszkania z 5,50 zł/m2 do 9,10/m2. Ciepło dostarcza tu Veolia Południe.

Jeszcze więcej płacą na osiedlu przy Grunwaldzkiej (dawne "dyrekcyjne" koło szpitalika).

- Bloki przy ulicy Grunwaldzkiej również ogrzewa VEOLIA Południe i nowa kotłownia, a cena jest jeszcze wyższa! Nie 9,10 zł za metr a 13 zł! Miesięczny koszt samego ogrzewania w mieszkaniu 70m2, to prawie 1000 zł. Podobno ceny wyliczane są dla każdego z bloków. Tak czy inaczej, ceny są kosmiczne. Nikt ze znajomych tyle nie płaci i to nie sa różnice na poziomie 100 czy 200 zł w skali miesiąca. My kupiliśmy to mieszkanie w listopadzie ubiegłego roku, nie zdążyliśmy jeszcze dokończyć remontu i się wprowadzić, za to zdążyliśmy otrzymać podwyżkę za ogrzewanie w wysokości 80% - pisze mieszkanka osiedla przy Grunwaldzkiej w Trzebinii zastanawia sie, czy nie jest to sprawa do zbadania przez UOKiK.

Małe miasto,wysokie ceny

- Mój czynsz za 61 m2 mieszkanie wynosi teraz miesięcznie 1847 zł i to bez prądu - mówi właścicielka jednego z nich w bloku przy ul. Gwarków w Trzebini. Inna mieszkanka zwraca uwagę, że czynsze w podobnych mieszkaniach są ok. 700 zł wyższe niż miesiąc temu. Rachunki nie obejmują zużycia prądu.

- Nie poradzimy sobie z takimi podwyżkami. Na naszym osiedlu mieszka wielu emerytów, osoby samotne, wdowy, matki samotnie wychowujące dzieci. I nie mamy żadnej alternatywy grzewczej - dodaje.

Osiedle, które powstało przy nieistniejącej już KWK Siersza, zarządzane jest przez spółkę Gwarek. Ciepło dostarcza tu Veolia Południe. Jego źródłem jest gaz pochodzący z nowej kotłowni. Jak powstawała, to ludzie się cieszyli. Teraz ceny tego paliwa uderzyły w nich okrutnie.

Poprzednia podwyżka cen ciepła była w październiku. Jeszcze znośna. CO wzrosło z 3,70 zł na 5,50 za m2, a podgrzanie wody z 24 zł na 45 zł/m3.  Od stycznia za podgrzanie wodt trzeba zapłacić 82 zł/m2!

Ludzie są w szoku. Nie wiedzą, gdzie interweniować. Zebrali podpisy i postanowili pożalić się burmistrzowi. Problem w tym, że burmistrz nie jest w tej sprawie decydentem, bo dostawcą ciepła jest prywatna firma (Veoplai Południe), która ceny ustaliła w majestacie prawa, po akceptacji państwowego regulatora, czyli URE.

Jak się dowiedzieliśmy w zarządzanych przez Gwarek sp. z o.o. nieruchomościach nie ma drugiego przypadku tak drastycznego wzrostu opłaty za ciepło jak przy ul. Gwarków i Kopalnianej. Prezes Joanna Jamrozik mówi, że takiego zamieszania z cenami mediów, zwłaszcza ciepła, jak ostatnio, nie pamięta.

- Te ceny mają obowiązywać do kwietnia. Co dalej, nie wiemy - infrmuje.

O drugim przypadku tak szokującego wzrostu cen za ciepło w okolicy nie słyszeliśmy. Są jednak podobne w innych miastach Polski. Tej sprawy nie da się więc załatwić lokalnie.

___________________________________________________________________

Rząd się zajmie? Ustawa będzie?

W związku z ogromnym obciążeniem odbiorców ciepła, rząd zapowiada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach ich chroniących. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała Programie 3 Polskiego Radia, że ustawa wejdzie w życie w trybie pilnym i że zadziała wstecz. Pomoc ma objąć m.in. mieszkańców bloków - odbiorców ciepła systemowego, a także tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego do 31 grudnia 2023 roku.

- Dzisiaj Rada Ministrów zajmie się tą ustawą. Następnie zostanie skierowana do prac sejmowych, senackich. Wejdzie w życie w trybie pilnym. Zadziała też wstecz - powiedziała we wtorek minister Moskwa.

Jak mają być ustalane ceny maksymalne i dla kogo?

Z wypowiedzi A. Moskwy wynika, że nowe ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego mają być  ustalane w oparciu o cenę z września 2022 r., powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40 proc.

W komunikacie PAP czytamy, że dotychczasowy mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą będzie zastąpiony przez inny. Stary zostanie zakończony i rozliczony na dzień 31 stycznia 2023 r. "Projektowana regulacja będzie obowiązywała od 1 lutego 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. i zapewni wsparcia dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej przez pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych prowadzących działalność niekoncesjonowaną i koncesjonowaną w zakresie wytwarzania ciepła wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania przez wyrównanie, w celu ograniczenia wzrostu opłat za ciepło na określonym poziomie" - poinformowano.

Nowe przepisy mają objąć także przypadki stosowania cen wyższych od maksymalnej od 1 października 2022 r. Jeżeli nastąpił wzrost cen dostawy ciepła, obejmujących wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę ciepła, większy niż 40 proc., w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby odbiorca zawierający się w katalogu podmiotów uprawnionych nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania. "Jednocześnie zachowany zostaje mechanizm ograniczenia poziomu cen ciepła uwzględniający ceny i stawki za wytworzenie ciepła i opłaty przesyłowe w zależności, tak aby finalnie, mechanizm był najkorzystniejszy dla odbiorcy ciepła. W ten sposób wzrost cen ciepła dla odbiorców na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej ulegnie ograniczeniu do ustalonego poziomu, który będzie zależny od historycznych cen dostawy ciepła" - czytamy w komunikacie PAP.

Najbliższe dni pokażą, czy rządowa pomoc będzie i czy faktycznie cokolwiek zmieni w sytuacji mieszkańców bloków przy Gwarków i Kopalnianej.

 

Aktualizacja: 13.50, 17.55