Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Zapadła się ziemia przy cmentarzu w Trzebini

19.01.2023 13:57 | 1 komentarz | 11 448 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Kolejne zapadlisko na osiedlu Gaj w Trzebini. Ziemia zapadła się tuż obok ogrodzenia cmentarza przy ul. Jana Pawła II.
1
Zapadła się ziemia przy cmentarzu w Trzebini
fot. FB Osiedle Siersza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zapadlisko ma około 4 metrów szerokości i 3 metry głębokości - informuje kpt. Piotr Bębenek z Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie.
Miejsce zostało  zabezpieczone przez strażaków. O zdarzeniu powiadomiono przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.

Ten rejon Gaja należy do najbardziej zagrożonych występowaniem pustek. Przypomnijmy, że 20 września 2022 roku ziemia zapadła się pod grobami na cmentarzu. Powstał lej o głębokości 10 metrów i średnicy 20 metrów. Do zapadliska zsunęło się 40 grobów, a kolejnych 8 zostało uszkodzonych.

Dzisiaj w Trzebini obradował zespół ekspercki, na którym mówiono o przystąpieniu do "uzdatninia" rejonu zapadlisk w rejonie ul. Górniczej, czyli wypełnianiu pustek w ziemi (potrwa kilka miesięcy), konieczności odwodnienia tego terenu oraz o tym, jakie działania i gdzie należy podjąć, by zahamować proces podnoszenia się wód podziemnych.

W ciągu miesiąca, jak podaje magistrat po naradzie z ekspertami, ich poziom podnosi się średnio o pół metra. W niektórych miejscach jest już na głębokości zaledwie 12 metrów pod powierzchnią. Eksperci szacują, że woda może wypłynąć na powierzchnię w ciągu dwóch lat.

O zapadliskach pisaliśmy ostatnio TUTAJ

Dziura przy willi NOT