Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Odwodnienie ma zatrzymać zapadliska. Będzie wniosek o zastosowanie trybu specustawy?

28.09.2022 20:29 | 4 komentarze | 6 163 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Ponad 70 właścicieli działek na terenie os. Siersza w Trzebini nie zgadza się na ingerencję w ich teren, by odwodnić obszar zagrożony szkodami górniczymi.
4
Odwodnienie ma zatrzymać zapadliska. Będzie wniosek o zastosowanie trybu specustawy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Tę informację podaje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która przystąpiła po raz drugi do prac projektowych w tym zakresie.

- Jeśli w najbliższym czasie SRK nadal borykać się będzie z brakiem zgód właścicieli terenów na działania odwodnieniowe na prywatnych działkach, zwrócimy się - za pośrednictwem wojewody - do organów rządowych o zastosowanie trybu specustawy bądź innego rozwiązania, które administracyjnie pomoże rozwiązać ten problem. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że tylko odwodnienie terenu może zatrzymać zapadliska - poinformował burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk w mediach społecznościowych.


Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA, która przejęła schedę po zlikwidowanej KWK Siersza, monitoruje poziom wód dzięki systemowi piezometrów (hydrogeologicznych otworów wykorzystywanych do wykonywania pomiarów poziomu zwierciadła swobodnego wód gruntowych w warstwie wodonośnej). Przez podnoszący się poziom wód gruntowych terenom zlokalizowanym w najniższych częściach osiedla Siersza grożą podtopienia. Spółka Restrukturyzacji Kopalń alarmuje - jeśli odwodnienie nie zostanie wykonane, to szacuje się, że woda w ciągu najbliższych lat podtopi wiele terenów, również tych zabudowanych. Problem stanowi teraz brak zgody ponad 70 właścicieli nieruchomości na prace odwodnieniowe.

Projekt realizowany pod nazwą "Wykonanie dokumentacji projektowej odwadniania obszaru górniczego byłej kopalni KWK Siersza" jest inwestycją celu publicznego. Obejmuje działania o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym. Ma za zadanie ochronę i zabezpieczenie obszarów zagrożonych wystąpieniem powodzi oraz podtopieniami poprzez zaprojektowanie odpowiednich systemów odwadniania w granicach obszaru górniczego byłej kopalni.

Czytaj również