Tak postawione pytanie od razu zapala w naszych głowach czerwoną lampkę: istnieją niewłaściwe poduszki lędźwiowe! Tak, istnieją, a ich używanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Żeby zrozumieć, dlaczego wybór poduszki lędźwiowej jest taki ważny, przyjrzyjmy się jej wpływowi na nasz układ ruchu i komfort pracy w pozycji siedzącej.
Nasz kręgosłup jest przystosowany do ruchu oraz częstych zmian pozycji. Tymczasem współczesne życie narzuca nam od najmłodszych lat rygor uczenia się i pracy w wymuszonej pozycji siedzącej. Choć wiemy już dziś, że wiele osób najlepiej uczy się, zapamiętuje i rozwiązuje problemy będąc w ruchu (cechuje je tzw. inteligencja kinestetyczna), także ta wiedza nie sprawia, że odchodzimy od ciągłego siedzenia w ławce albo za biurkiem na rzecz innych, zdrowszych i skuteczniejszych rozwiązań.
Podczas pracy w pozycji siedzącej kręgosłup lędźwiowy narażony jest na silne przeciążenie. Nadmiernemu spinaniu się mięśni przykręgosłupowych w tym odcinku sprzyja także stres oraz niewłaściwa pozycja podczas snu. Kiedy wszystkie uwarunkowania wystąpią łącznie, pojawiające się okresowo dolegliwości bólowe przechodzą w stan chroniczny.
Kręgosłup lędźwiowy nie lubi:
Poduszka lędźwiowa to wyrób medyczny stosowany w celu profilaktycznym albo mającym na celu łagodzenie przebiegu schorzeń, lub skutków przebytego urazu kręgosłupa oraz jego doraźnych przeciążeń. Zapewnia ona komfort podczas wielogodzinnego siedzenia, ponieważ wypełnia przestrzeń między dolnym odcinkiem kręgosłupa a oparciem krzesła, fotela czy kanapy. Innymi słowy: perfekcyjnie wpasowuje się pomiędzy lordozę lędźwiową a oparcie. Przestajemy mieć wrażenie, że nasze ciało "wisi w powietrzu", co sprawia, że nie napinamy się nadmiernie i udaje nam się przyjąć w fotelu maksymalnie fizjologiczną pozycję.
Jak to możliwe? Dzięki piance termoelastycznej, która perfekcyjnie dostosowuje się do kształtu naszego ciała. To inteligentna pianka, uginająca się najbardziej w miejscach największego nacisku i najwyższej temperatury. Gwarantuje to, że staje się ona maksymalnie zindywidualizowaną podporą i oparciem. Pianka taka nie odkształca się trwale - kiedy nacisk ustępuje, wraca do swojej wyjściowej formy, a gdy znowu siadamy do pracy, szybko odtwarza "zapamiętany" kształt naszego ciała, dając nam wsparcie.
Po pierwsze taka, która nie dopasuje się do kształtu naszego ciała, bo jest wykonana z materiału niemającego takich możliwości. Liczenie na to, że podpórka lędźwiowa wykonana z siatki albo składająca się z wsypu i wypełnienia w końcu się ułoży i dostosuje to strata czasu. Siedzisz godzinami za biurkiem, kręcisz się i wiercisz, manewrujesz poduszką - i nic: kręgosłup jak bolał, tak boli, a do tego jesteś jeszcze bardzo poirytowany i nie możesz się skupić.
Po drugie, taka, która jest jedynie elementem ozdobnym. Gadżetem, który ma dodatkowo przykuwać uwagę do mebla o futurystycznym designie. Na rynku wiele jest modeli foteli biurowych albo gamingowych (dla graczy), które mają fabrycznie montowaną poduszkę lędźwiową. Poduszka taka nie tylko wykonana jest ze zwykłej pianki, ale także bywa za gruba albo za cienka. Jeśli jest za gruba, sprawi, że jeszcze bardziej wygniemy lordozę lędźwiową i wypniemy do przodu klatkę piersiową, a niepięcie całego ciała wzrośnie. Jeśli jest za cienka - nie będzie odczuwalna, w żaden sposób nie wpłynie na nasz komfort.
Dobra, właściwa, skuteczna poduszka lędźwiowa to certyfikowany wyrób medyczny klasy pierwszej. Wybierając konkretny model zapytaj sprzedawcę, czy poduszka:
Właściwa poduszka lędźwiowa powinna nam towarzyszyć zawsze, kiedy wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej - także na fotelu kierowcy i pasażera. Uchroni nas ona przed przeciążeniami i bólami dolnego odcinka kręgosłupa, a wymuszając prawidłową pozycję ciała, zapobiegnie także przeciążeniom w odcinku piersiowym i szyjnym.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz