Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Libiąska kopalnia ma nowego właściciela

03.01.2023 13:00 | 16 komentarzy | 7 707 odsłon | red.
31 grudnia właścicielem Tauron Wydobycie, czyli trzech kopalni - Janiny w Libiążu, Sobieskiego w Jaworznie i tej w Brzeszczach stał się Skarb Państwa. Za ten ogromny majątek zapłacił złotówkę.
16
Libiąska kopalnia ma nowego właściciela
Szyb Grzegorz. Fot. TAURON POLSKA ENERGIA SA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W ramach zapłaty na stole prócz wspomnianej złotówki przed sprzedającym, czyli Tauronem Polską Energią, nabywca położył też zapewnienia, że do 2049 roku będzie inwestował we wspomniane zakłady.

Ta transakcja to efekt zawartej w październiku umowy pomiędzy Tauronem a Ministerstwem Aktywów Państwowych na sprzedaży 100 proc. akcji wydobywczej spółki.

Kilka tygodni przed zmianą właściciela toczyły się negocjacje dotyczące pieniędzy dla górników. Jedną z kart przetargowych, użytą przez załogę w listopadzie, była blokada wysyłki węgla z kopalni Janina w Libiążu.

Ostatecznie górnicy wynegocjowali m.in. zapisy dotyczące gwarancji zatrudnienia dla ponad 6-tysięcznej grupy pracowników Tauron Wydobycie oraz świadczenie rekompensacyjne.

Jak ustaliło wnp.pl w grudniu 2022 r. pracownicy Tauron Wydobycie otrzymali dwie raty rekompensaty, po 6 tys. zł brutto każda, czyli łącznie 12 tys. zł. brutto.