Każde dziecko ma swoje prawa. Gdzie szukać pomocy, jeśli są łamane? - przelom.pl
Zamknij

Każde dziecko ma swoje prawa. Gdzie szukać pomocy, jeśli są łamane?

18:00, 19.11.2022
Skomentuj Dzieci w Edisonie ubrały się na niebiesko na znak solidarności z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Fot. Archiwum prywatne Dzieci w Edisonie ubrały się na niebiesko na znak solidarności z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Fot. Archiwum prywatne

20 listopada to rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka, czyli najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom.

Częśc placówek edukacyjnych włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jak na przykład uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini. Na znak solidarności z wszystkimi dziećmi, w piątek 18 listopada, wszyscy przyszli do szkoły ubrani na niebiesko.

Zajęcia dla uczniów o prawach dziecka prowadzone były przez psycholożkę Joannę Warywocką. Oparte są na materiałach dostępnych na stronie UNICEF. Stamdąd też dowiemy się, gdzie szukać pomocy, jeśli prawa dzieci są łamane.

Gdzie szukać pomocy

  • 112 numer alarmowy
  • 800 12 12 12 dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia"
  • 800 100 100 telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci
  • Dyżurnet.pl - można tu zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w internecie.

Prawa dziecka

Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka, podzielone są według kategorii na prawa:

  • osobiste, umożliwiające rozwój dziecka. Są to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji;
  • polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy, społeczności, państwa. Są to prawa: prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do uczestniczenia w stowarzyszeniach;
  • socjalne, które są obowiązkami państwa i dorosłych do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. Są to: prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku;
  • ekonomiczne, umożliwiające dziecku przygotowywanie się do niezależności materialnej od innych. Najważniejszym jest prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej, czy to w ramach obowiązku nauki czy wakacyjnego zarobku.

Źródło: gov.pl

Rozmowa z psycholożką Joanną Warywocką na temat praw dziecka będzie opublikowana w najbliższym środowym wydaniu gazety "Przełom".

 

(Natalia Feluś)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

AgnieAgnie

0 0

Mieszkając w Krakowie miałam takich sąsiadów, którzy wyzywali swoich synków w niewyobrażalnie wulgarny sposób i przypuszczam, że również ich bili, ponieważ dzieci często płakały. Niestety nie zgłosiłam tego na policję, głównie dlatego że sama boję się takich mętów. Tamci się wyprowadzili, ja również, ale palące poczucie winy zostało.

08:38, 21.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MakariuszMakariusz

0 0

Zawsze można zgłosić anonimowo. Sumienie Cię teraz będzie gryzło.

10:23, 21.11.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%