Wykład o zdrowym żywieniu, który dla uczniów I LO w Chrzanowie poprowadziła Dominika Bierca-Galos, dietetyczka kliniczna z chrzanowskiego szpitala, był jednym z elementów projektu "Otyłość - epidemia XXI wieku" realizowanego w szkole.
Projekt obejmuje konkurs na plakat związany z profilaktyką otyłości, dwa wykłady o zdrowym żywieniu i najważniejsze - badania przeprowadzane przez 30 uczniów z klas biologiczno-chemicznych pod okiem Bożeny Biercy, dyrektorki szkoły i biolożki. A na sam koniec, 30 listopada, planowana jest konferencja naukowa o otyłości z udziałem prof. Magdaleny Szopy z Collegium Medicum UJ w Krakowie.To właśnie we współpracy z uczelnią są prowadzone badania. Jak je prawidłowo wykonywać młodzież uczył dr Bartłomiej Matejko z CM. Uczniowie mierzyli różne parametry swoich ciał za pomocą specjalistycznej wagi udostępnionej w tym celu przez chrzanowski szpital. Teraz wyniki będą podsumowywane i interpretowane we współpracy z uczelnią. A kontakt ze szpitalem nie kończy się na sprzęcie. Najważniejszym elementem jest spotkanie z dietetyczką i informacje o zdrowym żywieniu, żeby otyłości zawczasu zapobiec.
Wykład na ten temat wygłosiła Dominika Bierca-Galos, dietetyczka kliniczna ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Młodzież dowiedziała się - na przykładach znanych osób publicznych: modelek, aktorek, sportowców - o tym, że zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, choćby związanych z hormonami, a nawet śmierci. Tak samo niebezpieczny staje się trend, który podąża w drugą stronę. Śmieciowe jedzenie, takie jak fast-foody, przyczynia się do otyłości. A to wpływa na wiele chorób z pozoru niewidocznych, jak cukrzyca czy miażdżyca.
Dietetyczka podkreślała, że wśród młodzieży popularna jest teraz kuchnia wegańska. Jednak stosując ją trzeba pamiętać o regularnym spożywaniu tłustych ryb (łososia, a nie fileta z dorsza w usmażonej panierce), tofu, białka, jajek czy strączków.
- Lepiej wybierać mleko z zawartością tłuszczu 2% niż 3,5%, jogurt naturalny zamiast owocowego, a jabłko, banana czy winogrona dodać do niego samodzielnie - radziła dietetyczka. - Nie zawsze to, co wydaje się zdrowe, jest zdrowe w rzeczywistości. Podstawą jest czytanie etykiet podczas zakupów. Jogurt fit może być odtłuszczony, ale jednocześnie sztucznie zagęszczony gumą guar - przestrzegała.
Wartościowe tłuszcze, które powinniśmy spożywać są zawarte w orzechach, nasionach, pestkach, awokado i produktach roślinnych. Cukry też są potrzebne, ale w bardzo małej ilości. Pomysłem na smaczny i słodki deser może być pancake z orzechami i owocami.
Dietetyczka przestrzegała przed stosowaniem głodówek, które - jak podkreślała - nie mają żadnego sensu.
- Jedzenie do oporu przez weekend, a potem picie samej wody przez dwa dni nie jest niczym zdrowym - zaznaczała. - Tak samo dieta składająca się z samych soków i warzyw nie powinna być wybierana, bo oczywiście powoduje utratę kilogramów, ale nie dostarcza do organizmu potrzebnych składników jak białka, cukry i węglowodany.
Projekt realizowany przez I LO w Chrzanowie ma na celu uświadomienie młodzieży, jak ważne jest zdrowe żywienie. Większość młodych ludzi nie odmówi pizzy czy hamburgera. Można je zjeść raz na jakiś czas, ale który nastolatek dostarcza swojemu ciału pół kilo warzyw lub owoców w ciągu dnia, o co powinien zadbać?
- Nawet jeśli uczniowie przynoszą w lunch-boxach słodycze zapakowane w domu przez rodziców, zaszczepianie w nich zdrowych nawyków w szkole będzie im z czasem służyć, a tym samym następnym pokoleniom - podkreśla Bożena Bierca, dyrektorka szkoły.
Projekt jest dofinansowany ze środków województwa małopolskiego w ramach akcji Małopolska - postaw na edukację.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Nowa książka o Helenie Kmieć z Libiąża
Panie Oratowski i reszta! Szybkie szkolenie z edytorstwa konieczne!!
Złoty pył.
23:13, 2025-05-12
88 lat temu na Grunwaldzkiej w Chrzanowie
Przypomnę że od 1945 r do 1989 czyli w tym szarym komunistycznym kraju bez ,, radości" I dobrobytu jak tutaj Przełom pisze przybyło nas około 15 milionów ludzi. Od 1989 w zachodnim dobrobycie hehe nie przybywa nic a nawet ubywa nam ludności. Więc przestańcie prać młodym mózgi jak to było źle. Lata 70 były naprawdę na wysokim poziomie jak na tamte czasy i to w każdej dziedzinie. Do tej pory nie rozkradli tego co wtedy powstało
Ogień
22:11, 2025-05-12
Bezrobotni pracują za 12 złotych za godzinę
Ale za to ten pajac z PO Jerzy Kasprzyk dyrektor który na targu kupił wykształcenie jeździ nowiutkim BMW. Brawo POwcy,a ludzie powinni mu splunąć w tę POwską facjatę.
Tak dla Polski
21:57, 2025-05-12
Miłość do klasyków jest jak postępująca choroba
Wreszcie jakis wartosciowy artykul na tym pozal sie Boze portaliku.
Jan66
21:28, 2025-05-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz