Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dziś dzień dawcy szpiku kostnego. Jesteście już w bazie dawców?

13.10.2022 11:00 | 0 komentarzy | 2 668 odsłony | Ewa Solak
W czwartek 13 października przypada Dzień Dawcy Szpiku. W Polsce obchodzimy go od 20 lat. Sprawdźcie, ilu ich jest w Małopolsce.
0
Dziś dzień dawcy szpiku kostnego. Jesteście już w bazie dawców?
Na tej mapce możecie sprawdzić ilu dawców szpiku znajduje się w poszczególnych województwach w Polsce.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę nowotworu krwi. Dla wielu z tych pacjentów jedną szansą na wyzdrowienie jest zgodny dawca - informuje Justyna Rogowiec z Fundacji DKMS, międzynarodowej organizacji zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego.

Zaznacza, że w polskim rejestrze zarejestrowanych jest ponad 2 miliony osób, a baza ogólnoświatowa liczy blisko 40 milionów potencjalnych dawców szpiku. To jednak nie jest wystarczająca liczba.

- Ludzki genotyp jest tak różnorodny, ze szansa na dopasowanie zgodnego genetycznie dawcy waha się od 1:20 000, aż do 1: kilku milionów w przypadku rzadkich kombinacji. Nadal co 5 pacjent nie znajduje swojego zgodnego dawcy, dlatego tak ważne jest, aby baza cały czas się powiększała - dodaje.

W Małopolsce zarejestrowanych jest 159 615 potencjalnych dawców. Rzeczywisty jest 981. Niektórzy pochodzą z powiatu chrzanowskiego.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.

Więcej o fundacji DKMS oraz o możliwościach zostania dawcą możecie przeczytać TUTAJ.

Na poniższej mapce możecie sprawdzić ilu dawców znajduje się w poszczególnych województwach w Polsce.