Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Co, gdzie, kiedy 21-27 września - czyli informator kulturalny "Przełomu"

22.09.2022 19:00 | 0 komentarzy | 2 201 odsłony | red

Zobaczcie, gdzie można spędzić wolny czas w najbliższych dniach.

0
Co, gdzie, kiedy 21-27 września - czyli informator kulturalny "Przełomu"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

KINA

SZTUKA, Chrzanów, ul. Broniewskiego 4, tel. 32 623 30 86
Zołza - 23.09 godz. 20.15; 25.09-30.09 godz. 20.15
Orlęta. Grodno `39 - 23.09 godz. 15.45; 25.09-29.09 godz. 15.45
Szczęścia chodzą parami - 23.09 godz. 18.00; 25-29.09 godz. 18.00
Kino Przyjazne sensorycznie:
Operacja Mumia - 25.09 godz. 14.00

SOKÓŁ, Trzebinia, ul. Kościuszki 74, tel. 32 611 06 21
Kryptonim Polska - 21-23.09 godz. 19.30; 27-29.09 godz. 19.30
King: Mój przyjaciel lew - 23.09 godz. 17.00; 25.09 godz. 19.00; 27-29.09 godz. 17.00

KinoBzik:
Piosenki o miłości - 26.09 godz. 18.00, wstęp wolny (seans dla widzów dorosłych)

ALE KINO, Libiąż, ul. Górnicza 1, tel. 32 627 12 62
Młody Winnetou - 23.09 godz. 17.00
Zołza - 23-24.09 godz. 19.00; 26-27.09 godz. 19.00
Orlęta. Grodno `39 - 24.09 godz. 17.00; 26-27.09 godz. 17.00

KONCERTY

MADAME JEAN PIERRE - 25 września godz. 19.30, Ambasada Kreatywności w Chrzanowie. Bilety: 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu.
Zespół Madame Jean Pierre - Joanna Markowska i Maciej Muszyński - to przyjaciele. Swoją muzykę określają mianem warm jazzu, który rozumieją poprzez pełne ciepła i emocji kompozycje oparte na pięknych melodiach rozwijających się w żywiołowe improwizacje. Inspirowani jazzem nowoczesnym nie rezygnują z formy, jaką jest piosenka opatrzona ważnym tekstem. Za rytm i pulsację odpowiadają docenieni: Jędrzej Łaciak (bas aksutyczny) i Bartek Staromiejski (perkusja).

JUDYTA PISARCZYK QUARTET - KONCERT JAZZOWY - 30 września godz. 18.00, Dwór Zieleniewskich w Trzebini. Bilety: 50 zł.
Skład zespołu: Judyta Pisarczyk - wokal, Michał Jakubczak - fortepian, Piotr Narajowski - kontrabas, Stefan Raczkowski - perkusja. Repertuar kwartetu stanowią autorskie kompozycje liderki oraz standardy jazzowe w nowych wydaniach.

KONCERT OPERETKOWY „WSPOMNIEŃ CZAR" - Z NUTKĄ HUMORU - 1 października godz. 18.00, Dom Kultury Sokół w Trzebini. Bilety: 50 zł.
W programie m.in.: Habanera z opery „Carmen" G. Bizeta, Czardasz Maricy z operetki „Hrabina Marica" E. Kalmana, aria Giuditty z operetki „Giuditta" E. Kalmana w wykonaniu: Julii Mali, Grzegorza Uniwersał, Katarzyny Starzyckiej oraz Renaty Boruckiej.

IMPREZY

X DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ W CHRZANOWIE
21 września
10.00 - Spacer po mieście „Śladami żydowskich sklepów, gescheftów i małych biznesów" - zbiórka pod Muzeum, ul. Mickiewicza 13. Wstęp wolny (obowiązują zapisy).
16.30 - Wykład z cyklu: „Świąteczne opowieści... Cmentarze i zwyczaje pogrzebowe u Żydów". Prelekcja kustoszki Muzeum w Chrzanowie Anny Sadło-Ostafin, Dom Urbańczyka, al. Henryka 16. Wstęp wolny. Po wykładzie degustacja potraw przygotowana przez uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie.
25 września
14.30 - Zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem - zbiórka pod bramą cmentarza, ul. Podwale. Wstęp wolny.
17.00 - Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu trio Fedelmente, Dom Urbańczyka, al. Henryka 16. Wstęp wolny.
Mężczyźni i chłopcy na zwiedzanie cmentarza żydowskiego proszeni są o zabranie nakrycia głowy.
Program wydarzeń dedykowanych szkołom dostępny na: muzeum.chrzanow.pl

 

CABAN DRUMMER FEST - 24 września godz. 17.00, sala teatralna MOKSiR w Chrzanowie. Na festiwalu perkusyjnym zagrają: Tomek Torres, Artur Malik, Wojtek Deręgowski i Piotr V. Gawlik. Wstęp bezpłatny.
Caban Drummer Fest to nie tylko granie na perkusji. To również warsztaty dla dzieci i młodzieży, możliwość zagrania na bębnach każdej chętnej osoby. W programie prezentacja Macieja Głuchowskiego (BeatIt) oraz wykład „Jak wypromować siebie i zarabiać, grając na perkusji + pałki, które uczą".
W tym roku hol kina zostanie udostępniony gościom festiwalu. Będzie okazja poznać sprzęt i porozmawiać ze specjalistami z branży perkusyjnej.

V FESTIWAL PIOSENKI WOJSKOWEJ I POWSTAŃCZEJ „ZA MUNDUREM PANNY SZNUREM" - 24 września godz. 18.00 koncert finałowy (przesłuchania konkursowe od godz. 12.00), Dom Kultury Sokół w Trzebinia. Wstęp wolny.
W koncercie finałowym wystąpią m.in.: zespół Reling z Klubu 3. Flotylli Okrętów Gdynia, zespół WILAW z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Sylwester Targosz-Szalonek - tenor, dyrektor Festiwalu, przewodniczący jury. W repertuarze pieśni lotnicze, marynarskie i ulubione przeboje piosenki wojskowej.

DZIEŃ OTWARTY LCK - 25 września godz. 13.00. Podczas spotkania będzie okazja poznania oferty zajęć i kół zainteresowań w LCK oraz prowadzących je instruktorów.
Dodatkowo, w ramach „Archiwum Domowego Libiążan" zbierane będą materiały do Repozytorium Libiąskiego Sportu (przyniesione archiwalia sportowe, będą na miejscu skanowane.

 

SPOTKANIA

FOTO-NARRACJE - spotkanie organizacyjne 23 wrzśnia godz. 18.00, Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach.
Wychodząc z założenia, że każda fotografia ma swoją historię, CKiS w Krzeszowicach rozpoczyna cykl spotkań poświęconych temu tematowi. Podstawą do rozmowy będą zdjęcia wykonane przez uczestników spotkań. Dlatego organizatorzy proszą o przygotowanie własnych zdjęć do zaprezentowania na pendrive lub w postaci wydruków (max. 10). Tematem do rozmowy mogą być także fotografie znalezione w rodzinnych albumach.
Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek oraz poziom fotograficznego zaawansowania. Poprowadzi je Kamil Kłeczek - historyk sztuki, kierownik Galerii. Wstęp bezpłatny.
Więcej informacji: tel. 571 401 051, e-mail: vauxhall@ckiskrzeszowice.pl

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KASIĄ BULICZ-KASPRZAK - 23 września godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie - Filia w Płazie. Kasia Bulicz-Kasprzak jest autorką m.in. „Sagi Wiejskiej", a prywatnie zapaloną miłośniczką biegania.

KĄPIEL W DŹWIĘKACH GONGÓW I MIS TYBETANSKICH - 3 października godz. 19.00 (pierwsze spotkanie), Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Koszt: 60 zł/spotkanie.
Koncerty dedykowane są osobom dorosłym. Poprowadzi je raz w miesiącu - w poniedziałki - Edyta Poręba. Na zajęcia należy przyjść 10 minut wcześniej (po rozpoczęciu koncertu nie będzie już możliwości dołączenia do grupy). Uczestnicy powinni ubrać się luźno i wygodnie oraz zabrać ze sobą matę, poduszkę i coś do okrycia się.
Zapisy wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy dostępny na: www.ckiskrzeszowice.pl

WYSTAWY

RYSUNEK I CERAMIKA - ANDRZEJ PLACEK, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Czynna do 30 września.

OPOWIEŚĆ O DAWNYM CHRZANOWIE, Dom Urbańczyka, oddział wystaw czasowych Muzeum w Chrzanowie. Czynna do 13 listopada.
Nowa wystawa czasowa to próba odkrycia na nowo historii miasta, którego już nie ma. Pomogą w tym obrazy sprzed niemal 100 lat, czarno-białe fotografie oraz przedmioty należące do dawnych mieszkańców Chrzanowa, wzbudzające nostalgię za miastem z lat młodości i dzieciństwa.

BEBOKI - WYSTAWA AKWARELI GRZEGORZA CHUDEGO - Galeria Na Styku MOKSiR w Chrzanowie. Wystawa czynna do 30 września.
Artysta zabiera widzów w świat mitycznych śląskich stworzeń w całkowicie współczesnym wydaniu. Wspólnie spotkamy się z bebokami, które oprowadzą nas po terenie Górnego Śląska, ukazując jego piękno i baśniowość.

 

DZIEŃ DOBRY, PANIE GAUGUIN. MIĘDZY SKRAJNOŚCIAMI - wystawa Grzegorza Bednarskiego, Galeria Vauxhall w Krzeszowicach. Czynna do 21 października.

WARSZTATY

BARWEMOCJE - 23 września godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie.
Warsztaty malarstwa intuicyjnego dla dorosłych prowadzone przez Elizę Voss. Liczba uczestników ograniczona. Wymagana rejestracja: tel. 32 763 27 49.
Malarstwo intuicyjne ma za zadanie wyrzucić stłumione negatywnie emocje i zastąpić je czymś pozytywnym, radosnym, szczęśliwym. Podczas warsztatów prowadząca opowie też o energii kolorów, ich fizycznych właściwościach występujących w naturze oraz o zdrowiu emocjonalnym człowieka i jego wpływie na organizm.

REKREACJA

LIBIĄSKI BIEG Z UŚMIECHEM 2022 - 25 września godz. 14.00, start i meta przy Libiąskim Centrum Kultury. Na bieg zapraszają Libiąskie Centrum Kultury z grupą biegaczy Run To The Hills. Biegacze mają do wyboru dystanse na 5 i 10 km. Zawodnicy mogą startować w kategoriach dla kobiet i mężczyzn: open, mieszkańcy gminy Libiąż, najmłodszy i najstarszy uczestnik.
Zapisy możliwe w dniu biegu (koszt pakietu startowego to 80 zł). Dodatkowe informacje oraz regulamin na lck.libiaz.pl

Kraków na weekend

Filharmonia Krakowska w ten weekend zaprasza na dwa wydarzenia koncertowe:

 • kolejną odsłonę Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, w trakcie której Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi uznany amerykański dyrygent Richard Rosenberg, a utwory wokalne z dorobku Karola Szymanowskiego i Gustava Mahlera zaprezentuję soliści: Urszula Kryger - alt i Randall Bills - tenor.
  Kiedy? Piątek 23 września, godz. 19.30/ Sobota 24 września, godz. 18.00.

 • recital skrzypcowy Aleksandry Kuls, laureatki m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Szigetiego w Budapeszcie, a także dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Podczas koncertu zabrzmią utwory m.in. Wieniawskiego, Szymanowskiego i Schuberta. Artystce będzie towarzyszyć pianistka Justyna Danczowska.
  Kiedy? Niedziela 25 września, godz. 18.00.

Więcej informacji o koncertach na stronie www.filharmoniakrakow.pl

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprezentuje trzy spektakle:

 • "Pani Bovary. Możliwa historia" w reż. Małgorzaty Jakubowskiej odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka utworu Flauberta - to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.
  Kiedy? Scena Dom Machin - czwartek 22 września - sobota 24 września, godz.19.00.

 • "Jedzonko" - tematem spektaklu, jak mówią jego twórcy, jest jedzenie, a czasem nawet jedzonko: - To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże?. Spektakl reżyseruje Katarzyna Szyngiera, w obsadzie m.in. Lidia Bogaczówna, Feliks Szajnert, Katarzyna Zawiślak- Dolny i Karol Kubasiewicz.
  Kiedy? Scena MOS - czwartek 22 września/ piątek 23 września - godz. 19.00, sobota 24 września - godz.18.00.

 • improwizowane przedstawienie grupy ImproKRK oparte na spontaniczności i tworzeniu scenariusza na oczach widzów. Gościem specjalnym będzie laureatka IV edycji Stypendium Wyspiańskiego - Weronika Ślesak, która opowie o 9 granicach planetarnych wyznaczonych przez naukowców, wskazujących, w jakich obszarach ingerencji w naturę ludzkie działania już teraz przyniosły nieodwracalne skutki. Opowieść Weroniki będzie punktem wyjścia dla improwizacji i scen tworzonych przez zespół.
  Kiedy? Scena MOS - niedziela 25 września, godz. 20.00.

Więcej informacji o repertuarze teatru na stronie www.teatrwkrakowie.pl

Opera Krakowska przypomina spektakl, którego premiera zamknęła ostatni sezon artystyczny instytucji. "Dyrektor teatru" to pierwsza w historii krakowskiej sceny inscenizacji mniej znanej opery W. A. Mozarta. Przedstawia ona zabawne perypetie tytułowej postaci, która kompletuje zespół nowego teatru. Spektakl wyreżyserował Bogusław Nowak. Materiał muzyczny pierwowzoru został w tej adaptacji poszerzony o arie z innych oper Mozarta, m. in. "Così fan tutte" i "Czarodziejskiego fletu". W obsadzie występują m.in. Wojciech Gierlach, Michał Kutnik, Robert Gierlach, Monika Korybalska i Magdalena Barylak.

Kiedy? Piątek 23 września/Niedziela 25 września, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie www.opera.krakow.pl

Cricoteka w Krakowie przedstawia kolejne sceniczne wydarzenie z cyklu "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń". Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć cykl Iwony Olszowskiej ukierunkowany na poszukiwania połączenia ciała i umysłu, a za ich pośrednictwem - doświadczania i uczenia się anatomii w ruchu. W prezentacji trzech etiud: "Koncert na organy", "Ucieleśniony mózg" i "Bones Mind Moving / Moving Bones Mind" obok autorki wystąpią Piotr Skalski i Małgorzata Werbińska.

Kiedy? Niedziela 25 września, godz. 18.30.

Więcej informacji na stronie www.cricoteka.pl


Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje kolejne warsztaty towarzyszące wystawie "POWERBank. Siła kobiet". Tym razem uczestnicy dadzą drugie życie materiałom z domowych zasobów i uszyją z nich niepowtarzalne, osobiste poduszki (do siedzenia, relaksu, medytacji, snu), będą tworzyć patchworkowe kompozycje, szyć ręcznie, łączyć fragmenty tkanin, a wraz z nimi wspomnienia - nadawać im nową funkcję, pielęgnować, ocalać lub zmieniać związane z nimi znaczenia. Do twórczego (i gospodarnego) działania zainspiruje blisko stuletnia poduszka z rękawów koszuli kobiecej, pochodzącej z zachodniej Ukrainy, a znajdująca się w kolekcji MEK oraz czerwone poduszki „ślubne" wykonane w Antiochii, przy współudziale tureckich kobiet. Warsztaty, które poprowadzi Agata Miloch, będą dostępne w językach polskim i ukraińskim.

Kiedy? Niedziela 25 września, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie www.etnomuzeum.eu