Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ulewny deszcz nie przerwał „Cudu nad Wisłą” w Chrzanowie (WIDEO, ZDJĘCIA)

18.09.2022 18:00 | 1 komentarz | 4 171 odsłony | Ewa Solak
Uczestnicy niedzielnej rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej wykazali się wyjątkowym hartem ducha. Nie straszna im była ulewa, ani przemoczone buty.
1
Ulewny deszcz nie przerwał „Cudu nad Wisłą” w Chrzanowie (WIDEO, ZDJĘCIA)
W szpitalu polowym
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

I LO w Chrzanowie i Stowarzyszenie Przyjaciół Staszica wraz ze "Staszicowymi spotkaniami z historią" przygotowali rekonstrukcję tego, co działo się w plenerze podczas Bitwy Warszawskiej (13-25 sierpnia 1920 r.) Walk nie było, ale każdy mógł poczuć klimat tamtych dni.

Na placu stanęło obozowisko wojskowe, szpital polowy, poczta, a także punkt poboru rekruta oraz fotościanka z epoki. Były pieśni legionowe, a na plac w powozie konnym przybył nawet Józef Piłsudski. Gdyby nie ulewny deszcz, który nagle zaczął padać, na placu byłoby pewnie znacznie więcej osób zainteresowanych historią.

Kiedy przestało lać, zrobiło się o wiele przyjemniej. Podczas imprezy można było kupić pamiątkowe, okolicznościowe znaczki i kartki pocztowe. Każdy mógł również zrobić sobie zdjęcie na fotościance.

Rodzice uczestniczących w rekonstrukcji licealistów z dumą oglądali popisy dzieci, a po zakończonym wydarzeniu wszyscy fotografowali się i dyskutowali. Na uczestników w kuchni polowej czekał gorący bigos.

Przy organizacji wydarzenia pomagał MOKSiR oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.