Chrzanowska spółdzielnia z nadwyżką za 2025 rok, ale bez końca sądowego sporu - przelom.pl

Region

Zamknij

Chrzanowska spółdzielnia z nadwyżką za 2025 rok, ale bez końca sądowego sporu

Marek Oratowski Marek Oratowski 12:00, 26.06.2026 Aktualizacja: 11:31, 26.06.2026
1 Chrzanowska spółdzielnia z nadwyżką, ale bez końca sądowego sporu Na tegorocznym walnym zgromadzeniu PSM nie było tłumów

Podczas walnego zgromadzenia Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie wrócił temat głośnego konfliktu wokół spółdzielni. Zarząd przekonuje, że nadal musi bronić majątku PSM przed skutkami wydarzeń z 2022 roku, a część spraw wciąż czeka na rozstrzygnięcie sądów.

Na tegorocznym walnym zgromadzeniu chrzanowskiej spółdzielni mieszkaniowej, zorganizowanym od 15 do 19 czerwca, nie było tłumów. Na każdym z jego pięciu części pojawiło się średnio 50 członków PSM. Uczestniczyliśmy w zebraniu z udziałem spółdzielców z chrzanowskiego osiedla Północ. Przyszły na nie tylko 32 osoby. Czego się dowiedzieli?

Przy pawilonach przydałby się parking

Nadwyżka bilansowa PSM za ubiegły rok wyniosła 1,45 miliona złotych. Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na fundusz remontowy nieruchomości spółdzielczych.

Na samym zarządzaniu nimi spółdzielnia wyszła w 2025 roku 1,57 miliona złotych na plus. Dla porównania – w 2021 roku działalność ta była na minusie, wynoszącym 151 tysięcy złotych. Wtedy kontrolerzy przeprowadzający lustrację PSM postulowali zbilansowanie przychodów i kosztów. Jak widać, to się udało. Przy czym głównie z powodu cyklicznego wzrostu wysokości czynszu.

Na zebraniu niewiele było dyskusji. Pojawił się tylko jeden polemiczny głos. Mieszkaniec ulicy Broniewskiego i przewodniczący rady osiedla Mariusz Ryńca zwrócił uwagę na problem lokali użytkowych. Znajdują się m.in. w pawilonie przy ulicy Mieszka I.

- Klienci działających lokali nie mają gdzie zaparkować. Często można tam spotkać policję, która wystawa mandaty osobom stojącym samochodami w niedozwolonych miejscach, bo okoliczne parkingi są pełne. Ci ludzie odwiedzają przede wszystkim gabinety lekarskie. Poniżej pawilonów jest teren zielony, gdzie można urządzić miejsca postojowe. Składam wniosek, by zarząd spółdzielni się tym zajął – postulował spółdzielca.

Pytał także o sprawę sygnałów o mobbingu w PSM, cytując artykuł z "Przełomu" sprzed roku na ten temat. Dociekał, czy w tej sprawie zostały wdrożone procedury antymobbingowe oraz czy toczą się obecnie jakieś sprawy w sądzie pracy.

- Co w tej sprawie się wydarzyło w tym czasie? To ważne dla nas mieszkańców, by atmosfera wśród pracowników spółdzielni była dobra, bo to wpływa na poziom usług – zaznaczył Mariusz Ryńca.

Wiceprezes PSM Jan Góralczyk powiedział, że w pawilonach przy ulicy Mieszka I jest kilka pustych lokali. Na razie udało się pozyskać jednego najemcę, który rozpocznie działalność w pomieszczeniu po piekarni.

- Parking na pewno by pomógł tym lokalom. Jednak do większości z nich mieszkańcy chodzą głównie pieszo. Jedynie do gabinetów lekarskich przyjeżdżają samochodami. Na terenie zielonym mogłyby powstać miejsca postojowe. Najlepiej byłoby, gdybyśmy użyczyli teren gminie, która mogłaby tam urządzić parking – zaznaczył wiceprezes.

Dodał, że w kwestii "rzekomego mobbingu" nie toczą się obecnie żadne sprawy z udziałem pracowników PSM.

Sprawy w sądach ciągną się od czterech lat

Spółdzielcy udzielili absolutorium członkom zarządu. W jego skład wchodzi prezes Kamil Rembiecha oraz wiceprezesi Jan Góralczyk i Aneta Greń. Ten pierwszy był nieobecny na zebraniach, bo przebywa w szpitalu. Napisał do uczestników walnego list. Wyjaśnił w nim, jak wygląda obecnie sytuacja prawna PSM w związku z próbą jej przejęcia w 2022 roku.

"Od czterech lat zarząd spółdzielni odważnie i konsekwentnie podejmuje wszelkie prawnie dopuszczalne środki prawne, aby nie dopuścić przez nieuprawnione osoby zarządzania i kontroli nad majątkiem spółdzielni (...). Codziennie, z dołożeniem najwyższej staranności skupiamy się na tym, aby jak najlepiej prowadzić sprawy spółdzielni, wsłuchując się przy tym w potrzeby państwa. Przyszło nam zarządzać PSM w sytuacji ciągłego zagrożenia bezpieczeństwa, majątku spółdzielni i państwa, jako jej członków. (...) Sytuacja prawna spółdzielni nadal nie jest stabilna i nie można wykluczyć, że głosowanie przez walne zgromadzenie w kluczowych sprawach objętych porządkiem obrad może zostać wykorzystane przez obce osoby nie będące członkami naszej spółdzielni oraz inne sprzyjające im osoby do próby zakończenia wrogiego przejęcia spółdzielni" – napisał Kamil Rembiecha prosząc zebranych o rozważne głosowanie uchwał.

Radca prawny PSM doprecyzowała, że wciąż toczą się sprawy sądowe na tle walnego zgromadzenia z 2022 roku. Sąd Okręgowy w Krakowie najpierw wstrzymał wykonanie uchwał mówiących o odwołaniu rady nadzorczej i zarządu, a potem uznał, że nie istnieją, gdyż nigdy nie mogły zostać podjęte. Bo walne zgromadzenie faktycznie się nie odbyło, choć osoby chcące przejąć spółdzielnię twierdziły co innego. Została też dokonana zmiana w KRS, w którym pierwotnie wpisano radę nadzorczą i zarząd, jakie miały zostać wybrane w 2022 roku.. Tym samym działający zarząd może nadal reprezentować PSM. Funkcjonuje także rada nadzorcza, wybrana w minionym roku.

Jednak to nie skończyło sprawy. W sierpniu 2025 roku osoby podające się za członków "nowego" zarządu z 2022 roku od tych prawomocnych wyroków wniosły nadzwyczajne środki zaskarżenia. Temat jest w toku.

- Sprawy są wielowątkowe i skomplikowane, ale cały czas tego pilnujemy. Liczymy, że nasze działania będą skuteczne do samego końca – zaznaczyła radca prawny.

Podczas walnego podjęte zostały także uchwały dotyczące zbycia kilku lokali na ostatnich kondygnacjach w blokach przy ulicy Jordana i Trzebińskiej w Chrzanowie.

Jeden ze spółdzielców, który zebrał wymaganą liczbę podpisów wniósł projekt uchwały, na podstawie której zarząd spółdzielni działałby kadencyjnie. Kadencja wynosiłaby cztery lata, a członek zarządu nie mógłby pełnić funkcji dłużej, niż przez dwie kadencje. Na walnym projekt nie przeszedł. Jednak podobne rozwiązania zawiera rządowy projekt nowelizacji prawa spółdzielczego, który jest na etapie dyskusji i analiz wśród ekspertów.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Vimo Vimo

0 0

Proszę o podanie składu "Nowego Zarządu" z 2022 r. Dla przypomnienia, z kim spódzielcy mają do czynienia.

12:28, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%