Na tegorocznym walnym zgromadzeniu chrzanowskiej spółdzielni mieszkaniowej, zorganizowanym od 15 do 19 czerwca, nie było tłumów. Na każdym z jego pięciu części pojawiło się średnio 50 członków PSM. Uczestniczyliśmy w zebraniu z udziałem spółdzielców z chrzanowskiego osiedla Północ. Przyszły na nie tylko 32 osoby. Czego się dowiedzieli?
Przy pawilonach przydałby się parking
Nadwyżka bilansowa PSM za ubiegły rok wyniosła 1,45 miliona złotych. Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na fundusz remontowy nieruchomości spółdzielczych.
Na samym zarządzaniu nimi spółdzielnia wyszła w 2025 roku 1,57 miliona złotych na plus. Dla porównania – w 2021 roku działalność ta była na minusie, wynoszącym 151 tysięcy złotych. Wtedy kontrolerzy przeprowadzający lustrację PSM postulowali zbilansowanie przychodów i kosztów. Jak widać, to się udało. Przy czym głównie z powodu cyklicznego wzrostu wysokości czynszu.
Na zebraniu niewiele było dyskusji. Pojawił się tylko jeden polemiczny głos. Mieszkaniec ulicy Broniewskiego i przewodniczący rady osiedla Mariusz Ryńca zwrócił uwagę na problem lokali użytkowych. Znajdują się m.in. w pawilonie przy ulicy Mieszka I.
- Klienci działających lokali nie mają gdzie zaparkować. Często można tam spotkać policję, która wystawa mandaty osobom stojącym samochodami w niedozwolonych miejscach, bo okoliczne parkingi są pełne. Ci ludzie odwiedzają przede wszystkim gabinety lekarskie. Poniżej pawilonów jest teren zielony, gdzie można urządzić miejsca postojowe. Składam wniosek, by zarząd spółdzielni się tym zajął – postulował spółdzielca.
Pytał także o sprawę sygnałów o mobbingu w PSM, cytując artykuł z "Przełomu" sprzed roku na ten temat. Dociekał, czy w tej sprawie zostały wdrożone procedury antymobbingowe oraz czy toczą się obecnie jakieś sprawy w sądzie pracy.
- Co w tej sprawie się wydarzyło w tym czasie? To ważne dla nas mieszkańców, by atmosfera wśród pracowników spółdzielni była dobra, bo to wpływa na poziom usług – zaznaczył Mariusz Ryńca.
Wiceprezes PSM Jan Góralczyk powiedział, że w pawilonach przy ulicy Mieszka I jest kilka pustych lokali. Na razie udało się pozyskać jednego najemcę, który rozpocznie działalność w pomieszczeniu po piekarni.
- Parking na pewno by pomógł tym lokalom. Jednak do większości z nich mieszkańcy chodzą głównie pieszo. Jedynie do gabinetów lekarskich przyjeżdżają samochodami. Na terenie zielonym mogłyby powstać miejsca postojowe. Najlepiej byłoby, gdybyśmy użyczyli teren gminie, która mogłaby tam urządzić parking – zaznaczył wiceprezes.
Dodał, że w kwestii "rzekomego mobbingu" nie toczą się obecnie żadne sprawy z udziałem pracowników PSM.
Sprawy w sądach ciągną się od czterech lat
Spółdzielcy udzielili absolutorium członkom zarządu. W jego skład wchodzi prezes Kamil Rembiecha oraz wiceprezesi Jan Góralczyk i Aneta Greń. Ten pierwszy był nieobecny na zebraniach, bo przebywa w szpitalu. Napisał do uczestników walnego list. Wyjaśnił w nim, jak wygląda obecnie sytuacja prawna PSM w związku z próbą jej przejęcia w 2022 roku.
"Od czterech lat zarząd spółdzielni odważnie i konsekwentnie podejmuje wszelkie prawnie dopuszczalne środki prawne, aby nie dopuścić przez nieuprawnione osoby zarządzania i kontroli nad majątkiem spółdzielni (...). Codziennie, z dołożeniem najwyższej staranności skupiamy się na tym, aby jak najlepiej prowadzić sprawy spółdzielni, wsłuchując się przy tym w potrzeby państwa. Przyszło nam zarządzać PSM w sytuacji ciągłego zagrożenia bezpieczeństwa, majątku spółdzielni i państwa, jako jej członków. (...) Sytuacja prawna spółdzielni nadal nie jest stabilna i nie można wykluczyć, że głosowanie przez walne zgromadzenie w kluczowych sprawach objętych porządkiem obrad może zostać wykorzystane przez obce osoby nie będące członkami naszej spółdzielni oraz inne sprzyjające im osoby do próby zakończenia wrogiego przejęcia spółdzielni" – napisał Kamil Rembiecha prosząc zebranych o rozważne głosowanie uchwał.
Radca prawny PSM doprecyzowała, że wciąż toczą się sprawy sądowe na tle walnego zgromadzenia z 2022 roku. Sąd Okręgowy w Krakowie najpierw wstrzymał wykonanie uchwał mówiących o odwołaniu rady nadzorczej i zarządu, a potem uznał, że nie istnieją, gdyż nigdy nie mogły zostać podjęte. Bo walne zgromadzenie faktycznie się nie odbyło, choć osoby chcące przejąć spółdzielnię twierdziły co innego. Została też dokonana zmiana w KRS, w którym pierwotnie wpisano radę nadzorczą i zarząd, jakie miały zostać wybrane w 2022 roku.. Tym samym działający zarząd może nadal reprezentować PSM. Funkcjonuje także rada nadzorcza, wybrana w minionym roku.
Jednak to nie skończyło sprawy. W sierpniu 2025 roku osoby podające się za członków "nowego" zarządu z 2022 roku od tych prawomocnych wyroków wniosły nadzwyczajne środki zaskarżenia. Temat jest w toku.
- Sprawy są wielowątkowe i skomplikowane, ale cały czas tego pilnujemy. Liczymy, że nasze działania będą skuteczne do samego końca – zaznaczyła radca prawny.
Podczas walnego podjęte zostały także uchwały dotyczące zbycia kilku lokali na ostatnich kondygnacjach w blokach przy ulicy Jordana i Trzebińskiej w Chrzanowie.
Jeden ze spółdzielców, który zebrał wymaganą liczbę podpisów wniósł projekt uchwały, na podstawie której zarząd spółdzielni działałby kadencyjnie. Kadencja wynosiłaby cztery lata, a członek zarządu nie mógłby pełnić funkcji dłużej, niż przez dwie kadencje. Na walnym projekt nie przeszedł. Jednak podobne rozwiązania zawiera rządowy projekt nowelizacji prawa spółdzielczego, który jest na etapie dyskusji i analiz wśród ekspertów.
Vimo 12:28, 26.06.2026
Proszę o podanie składu "Nowego Zarządu" z 2022 r. Dla przypomnienia, z kim spódzielcy mają do czynienia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

22.06.2026
SPRZEDAM samochód Lancia Ypsilon silnik 1.4. Benzy...

21.06.2026
KOMPLEKSOWY remont łazienek (kafelkowanie, hydraul...

15.06.2026
PRZESTRZEŃ Psychoterapii Aleksandra Wołoszczak. Ps...
Nocą będzie ciemno. Awaria oświetlenia ulicznego w Chrz
Tam za dnia strach chodzić.
😁😁
13:44, 2026-06-26
Przerwa w obsłudze mieszkańców. Sprawdź, zanim wybierze
A. Pypłacza wywieźcie na wysypisko śmieci, niech nie zaśmieca nowej lokalizacji.
Kera
12:31, 2026-06-26
Chrzanowska spółdzielnia bez końca sądowego sporu
Proszę o podanie składu "Nowego Zarządu" z 2022 r. Dla przypomnienia, z kim spódzielcy mają do czynienia.
Vimo
12:28, 2026-06-26
Leśna kontrola przyniosła nieoczekiwany finał. W akcji
Super akcja ,takie akcje powinno się zrobić w Lubuskiem ,oj by było mandatów na lody a co najważniejsze to i tych.........
Danka
12:18, 2026-06-26