Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czy doradztwa zawodowego w szkole podstawowej powinno być więcej?

19.08.2022 11:00 | 0 komentarzy | 3 180 odsłony | Michał Koryczan

Remigiusz Paliwoda, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jankowicach i doradca zawodowy uważa, że dziesięć godzin tego przedmiotu w ciągu roku szkolnego to za mało.

0
Czy doradztwa zawodowego w szkole podstawowej powinno być więcej?
Remigiusz Paliwoda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak przypomina dyrektor, w szkole podstawowej przedmiot doradztwo zawodowe jest obowiązkowy w klasach siódmej i ósmej.

- W ciągu całego roku szkolnego jest to dziesięć godzin lekcyjnych. Uważam, że powinno być ich więcej. Swego czasu prowadziliśmy projekt z doradztwa zawodowego, dający nam możliwość prowadzenia zajęć indywidualnych. Z doświadczenia wiem, że są one korzystniejsze dla ucznia, który się na nich bardziej otwiera. Można łatwiej określić jego umiejętności i predyspozycje oraz poszukać szkoły do dalszego etapu kształcenia - mówi Remigiusz Paliwoda.

Jak dodaje, zajęcia z doradztwa zawodowego prowadzone są zgodnie z podstawą programową. Na lekcjach poznawane są umiejętności, zainteresowania i predyspozycje uczniów pod kątem zawodu.

W ósmej klasie przedstawiany jest rynek pracy i profesje, które są na topie. Przedstawiana jest także też ofertę szkół średnich, a także organizowana wycieczka do jednego z zakładów pracy.

- Część dzieci z siódmej klasy wie w jakim kierunku chce się dalej kształcić, aczkolwiek w ciągu dwóch lat nauki doradztwa zawodowego, u większości to się zmienia. Jeśli ktoś nie jest zdecydowany, to najczęściej wybiera liceum ogólnokształcące, a nie technikum czy szkołę branżową - mówi Remigiusz Paliwoda.

Czy Waszym zdaniem zajęcia z doradztwa zawodowego są przydatne? Czy powinno być więcej godzin tego przedmiotu i czego powinno być więcej na zajęciach?

 

Czytaj również

Piłkarski weekend. Sprawdź kto z kim zagra w sobotę i niedzielę

Parking w Babicach zostanie zamknięty dla samochodów

Piłkarski raport transferowy - notowanie czwarte

Dożynki gminy Libiąż. Burmistrz szuka obrazów z dzieciństwa, bo rolników jest niewielu (WIDEO, ZDJĘCIA)

W Trzebini trwa budowa nowego boiska piłkarskiego (WIDEO)

Żołnierze na motocyklach przyjechali do Chrzanowa (WIDEO, ZDJĘCIA)