Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Teresa Jabłońska rodem z Chrzanowa przez dwie dekady stała na czele Muzeum Tatrzańskiego

11.08.2022 15:30 | 0 komentarzy | 1 456 odsłona | Marek Oratowski
Dokładnie 78 lat temu urodziła się w Chrzanowie Teresa Jabłońska, historyk i krytyk sztuki, długoletnia dyrektor Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
0
Teresa Jabłońska rodem z Chrzanowa przez dwie dekady stała na czele Muzeum Tatrzańskiego
fot. Teresa Jabłońska odeszła na emeryturę 9 lat temu, fot. Muzeum Tatrzańskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest tą postacią związaną z Chrzanowem, która nie jest znana ogółowi mieszkańców. Dlatego wykorzystujemy okazję, by ją przedstawić.

Ukończyła studia z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie odbyła też studia podyplomowe z muzeologii. W 1968 rozpoczęła pracę w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce. Przez wiele lat pracowała również w Muzeum Zamojskich w Kozłówce, gdzie zajmowała się rzemiosłem artystycznym. Od 1977 była pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego. W 1991 została dyrektorem tej placówki i pełniła tę funkcję do przejścia na emeryturę w 2013 roku.

Muzeum Tatrzańskie zawdzięcza Teresie Jabłońskiej bardzo wiele. Przede wszystkim dzięki niej udało się ściągnąć do zakopiańskiej willi Koliba kolejne prace autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. To także dzięki niej udało się wyremontować willę Oksza i stworzyć tam Galerię Sztuki XX Wieku.