Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Ranni żołnierze ukraińscy trafili m.in. do chrzanowskiego szpitala (ZDJĘCIA)

29.07.2022 09:30 | 23 komentarze | 9 263 odsłon | Ewa Solak
Chrzanowski szpital jest jednym z dziewięciu w Małopolsce, gdzie mają być leczeni żołnierze ranni podczas działań wojennych w Ukrainie.
23
Ranni żołnierze ukraińscy trafili m.in. do chrzanowskiego szpitala (ZDJĘCIA)
Ranni żołnierze ukraińscy z krakowskiego dworca zostali przetransportowani do 9 szpitali w województwie, m.in. do Chrzanowa. FOT. FB Wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W czwartek do Krakowa przyjechał specjalny pociąg sanitarny z 15 rannymi żołnierzami. Na dworcu w Krakowie przyjął ich m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, a także wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Ranni zostali przewiezieni 14 karetkami do 9 małopolskich szpitali, w tym 5 krakowskich, gdzie otrzymają niezbędne świadczenia. Ich bliskim, którym z nimi przyjechali, również zapewniliśmy schronienie. Stan rannych jest stabilny, choć ze względu na rodzaj obrażeń ich leczenie wymaga dalszej specjalistycznej pomocy. Tę pomoc otrzymają w Małopolsce. Dziękuję szpitalom, które uczestniczą w tej sztafecie pomocy i aktywnie włączają się w takie działania. To niezwykle ważne, by dać tym rannym żołnierzom, którzy stanęli w obroni swojego kraju, nadzieję i wsparcie - mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Podobne transporty mają się odbywać raz w tygodniu. Żołnierze rozlokowywani są w różnych placówkach w województwie, m.in. w Chrzanowie.

- Na ortopedię przyjęliśmy już dwóch ukraińskich żołnierzy. To pacjenci, którzy wstępnie zostali zaopatrzeni jeszcze w Ukrainie, a ich stan pozwolił na przetransportowanie ich do Polski i dalsze leczenie tutaj - informuje dr n. med. Piotr Kusiak , szef chirurgii urazowo - ortopedycznej.