Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Pełna wrażeń po powrocie ze stypendium w Niemczech

22.07.2022 16:00 | 0 komentarzy | 3 156 odsłony | Natalia Feluś

Kaja Cyper, ósmoklasistka z SP1 w Chrzanowie,  wróciła właśnie z 3-tygodniowego stypendium językowego dla uczniow realizujących program DSD (Deutsches Sprachdiplom). Kaja otrzymała bezpłatne stypendium, jako jedna z 12 osób w Polsce.

0
Pełna wrażeń po powrocie ze stypendium w Niemczech
12 uczniów z Polski pojechało na stypendium językowe do Niemiec (Kaja stoi pierwsza z lewej). Fot. FB SP1 Chrzanów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

26 czerwca Kaja wyjechała z Krakowa do Bad Iburgu całą 12-osobową grupą uczniów z całej Polski. Tam przywitali ich Niemcy, u których mieli mieszkać.

- Pokazali nam szkołę oraz ich domy. Miałam własny pokój. Uczęszczałam na normalne niemieckie lekcje, co nauczyło mnie języka i tego, jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole. Popołudniami mieliśmy wolny czas, który spędzaliśmy z naszymi hostami i hostkami. Często chodziliśmy na lody, basen bądź spotykaliśmy się z innymi uczestnikami z naszej grupy. W jeden dzień pojechaliśmy do Bremen Hafen. Zwiedziliśmy Klimahaus. Poszliśmy nad Morze Północne - relacjonuje uczennica.

Grupa uczniów z Polski na stypendium w Niemczech. Fot. FB SP1 Chrzanów

Zwiedzanie Barlina

Po dwóch tygodniach pobytu w Bad Iburgu uczniowie z Polski wyjechali do Berlina na 4 dni. Tam zwiedzili Reichstag mit Kuppel, Berliner Dom, Gedenkstätte, Pergamon Museum, Neues Museum, Mahnmal für die ermordeten Juden Europas oraz Eastside Gallery.

- Cały ten wyjazd pomógł mi w nauce języka niemieckiego, zapoznał z kulturą niemiecką. Zyskałam też nowe znajomości, które na pewno przetrwają. Czas ten będę wspominać jako wspaniałą przygodę, którą chętnie bym powtórzyła - zaznacza Kaja.

Kaja Cyper z koleżanką z Niemiec, u której mieszkała. Fot. Archiwum prywatne