Dziś 22 lipca. Urodziny PRL-u były kiedyś huczne - przelom.pl
Zamknij

Dziś 22 lipca. Urodziny PRL-u były kiedyś huczne

06:30, 22.07.2022
Skomentuj Spotkanie z okazji Święta 22 Lipca w Fabloku, fot. Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej Spotkanie z okazji Święta 22 Lipca w Fabloku, fot. Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej

Na Narodowe Święto Odrodzenia Polski przypadające 22 lipca przecinano w PRL-u wstęgi i przekraczano limity produkcji. Dziś to normalny dzień pracy.

Co roku ważny był czyn lipcowy

Narodowe Święto Odrodzenia Polski było w okresie Polski Ludowej najważniejszym państwowym świętem. Obchodzono je 22 lipca na pamiątkę ogłoszenia w 1944 roku Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W rzeczywistości został on podpisany i zatwierdzony przez Stalina w Moskwie. Święto zostało ustanowione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku.

Tradycją stały się zobowiązania załóg fabryk z okazji Święta Odrodzenia. Tak było też we Fabloku.

"Jako pierwsze podjęły czyn lipcowy Brygady Pracy Socjalistycznej im. M. Buczka z W-5 i im. T. Kościuszki z Narzędziowni. Zobowiązały się do obniżenia kosztów wydziałowych, wprowadzenia postępu technicznego, usprawnienia organizacji pracy, poprawy stanu ogólnego bhp, czystości i porządku" - czytamy na łamach ukazującej się w fabryce gazety, w wydaniu z sierpnia 1963 roku.

Pozdrowienia od Gomułki

Wyjątkowe były obchody 22 lipca w 1969 roku. Kilka dni wcześniej, w olbrzymiej sali Wydziału Montażu Lokomotyw stanęła trybuna, zamontowana na podwoziu lokomotywy. Przemawiali z niej - wicepremier Piotr Jaroszewicz, I sekretarz KW PZPR Czesław Domagała oraz minister przemysłu ciężkiego Franciszek Kaim. Piotr Jaroszewicz przekazał dyrekcji zakładu pozdrowienia od Władysława Gomułki oraz sztandar przechodni Prezesa Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych. Wezwał także do wypełnienia zapisów planu pięcioletniego, zakładającego m.in. wzrost eksportu produkowanych w Chrzanowie lokomotyw.

Ze względu na okres wakacyjny i dzień wolny od pracy władze planowały w tym terminie duże masowe wydarzenia mogące zapewnić odpowiednią frekwencję. A także oddawały ważne inwestycje. Na przykład 22 lipca 1973 roku miało miejsce otwarcie stacji kolejowej Chrzanów Śródmieście.

Dzisiaj to już tylko historyczne wspomnienia z pożółkłych gazet i zdjęć. Święto zostało zniesione w 1990 roku.  Nawet ulice 22 lipca zniknęły już w ramach dekomunizacji.

 

(Marek Oratowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ChełmofonChełmofon

0 0

Jak pamiętam to chyba też zawsze pogoda dopisywała, tak jak dzisiaj. Ciekawe jak tow. Kaczyński świętuje?

13:57, 22.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stary zgredstary zgred

0 0

Ponieważ wypadało to w środku wakacji czy później przeważnie w trakcie urlopu, to dla mnie przechodziło prawie niezauważalnie. Często jedynym objawem była "niespodzianka"; zamknięty sklep w środku tygodnia; "no przecież święto jest".

12:00, 23.07.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%