Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Uczniowie ZST Fablok udowodnili, że mają zawód i mają fantazję

21.06.2022 08:00 | 3 komentarze | 2 198 odsłony | Natalia Feluś

Dwóch uczniów z Zespołu Szkół Technicznych Fablok w Chrzanowie zajęło 1 miejsce w wojewódzkim konkursie "Mam zawód. Mam fantazję". Okazali się najlepsi w konkurencji: projekt oraz druk 3D modelu części mechanicznych w programie AutoCAD. Na czym polegało ich zadanie?

3
Uczniowie ZST Fablok udowodnili, że mają zawód i mają fantazję
Uczniowie Krystian Łuczyński i Krzysztof Uroda z dyrektorką szkoły Agnieszką Siejką-Lasoń oraz nauczycielem prowadzącym Konradem Szczurkiem. Fot. ZST Fablok
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konkurencja odbyła się w Zespole Szkół Mechanicznych Nr 3 w Krakowie. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać na czas trójwymiarowy model części mechanicznych oraz wydrukować zaprojektową pracę na drukarce 3D.

- Krzysiek i Krystian przygotowali model 5-cylindrowego silnika gwiazdowego. Był to najbardziej rozbudowany i skomplikowany projekt w porównaniu z prezentowanymi przez konkurencję, a czas wykonania miał istotne znaczenie podczas konkursu. Na początku przygotowań, wykonanie wszystkich części zajmowało chłopakom około 2 godziny. Po tygodniu ćwiczeń zeszli do 25 minut - podkreśla Konrad Szczurek, nauczyciel przedmiotów zawodowych mechanicznych ZST Fablok w Chrzanowie, którego jedną z pasji jest modelowanie 3D. - Swoimi zainteresowaniami w tym zakresie staram się zarażać uczniów podczas zajęć. Jeżeli ziarenko trafi na podatny grunt, to mamy właśnie takie efekty - dodaje.

1 miejsce dla uczniów z ZST Fablok

Krystian Łuczyński i Krzysztof Uroda z klasy 3 technik mechatronik ZST FABLOK stanęli na najwyższym miejscu podium w jednej z siedmiu konkurencji, na które składał się konkurs "Mam zawód. Mam fantazję" organizowany przez województwo małopolskie.

Najbardziej doceniamy możliwość rywalizacji z fachowcami z całego województwa oraz sprawdzenia swoich umiejętności. Z niektórymi zagadnieniami konkursowymi byliśmy już zapoznani, ponieważ obsługi programu AutoCAD oraz modelowania uczymy się od początku 3. klasy, lecz przygotowanie do konkursu nie obyło się bez przeszkód. Największą trudność sprawiło nam przyswojenie ogromu wiedzy teoretycznej na temat budowy oraz działania drukarki 3D - wyjaśniają zwycięzcy.

Ci zdolni ucznowie zapewniają, że na pewno spróbują swoich sił w następnych konkursach. Zaznaczają, że część zwycięstwa zawdzięczają nauczycielowi - Konradowi Szczurkowi, który dzięki swojej fachowej wiedzy dobrze przygotował ich do rywalizacji.

Relację z tej kategorii konkursu można obejrzeć TUTAJ.

Rywalizacja w 7 konkurencjach

Wielobranżowy konkurs był organizowany po raz ósmy. Po eliminacjach teoretycznych, nalepsi uczniowie z Małopolski przyjechali zmierzyć się w części praktycznej. Ta odbywała się w Tarnowie, Krakowie, Januszowicach, Ojcowie i Suchej Beskidzkiej. Młodzież rywalizowała w siedmiu konkurencjach:

  • wykonaniu grafiki popularyzującej kształcenie zawodowe,
  • mistrzowskim agroserwisie,
  • kulinarnych wariacjach z gęsiny zatorskiej,
  • rajdzie miejskim "szlakiem suskich legend",
  • zajęciach terenowych i badawczych w Ojcowskim Parku Narodowym,
  • projektowaniu oraz druku trójwymiarowym modelu części mechanicznych,
  • montażu okna z wykorzystaniem rozwiązań energooszczędnych.
- Organizując konkurs "Mam zawód. Mam fantazję" promujemy umiejętności zawodowe, jak również wspieramy więzi pomiędzy pracodawcami a szkołami. Wybierając szkoły zaowodowe macie pewny fach i pewną przyszłość - mówiła do uczniów Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego.