Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

996 zł za tonę węgla, ale nie tak szybko. Są i haczyki

15.06.2022 17:00 | 34 komentarze | 8 339 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Rząd podjął we wtorek decyzję, że będą dopłaty do węgla. Jak mówi minister Anna Moskwa, mają one wyrównać ceny węgla dla gospodarstw domowych.

34
996 zł za tonę węgla, ale nie tak szybko. Są i haczyki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Handlujący, którzy zdecydują się na wprowadzenie takiej odgórnej ceny za tonę węgla, będą mogli liczyć na rządową dopłaty.

Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

By móc się starać o takie pieniądze, trzeba, poza zagwarantowaniem ceny dla odbiorcy indywidualnego, być firmą zarejestrowaną w Polsce.

Co ważne, objęty systemem rekompensat będzie mógł być jedynie surowiec, który trafił na polski rynek po 16 kwietnia, czyli od kiedy weszło w życie embargo na rosyjski węgiel.

Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń SA.

To w kwestii handlujących. A jakie zasady mają dotyczyć indywidualnych odbiorców?

Nie będzie tak, że każdy będzie mógł pójść do najbliższego składu węgla i kupić tyle surowca, ile dusza zapragnie.

Po pierwsze chcący kupić węgiel z rządową dopłatą będzie musiał się wykazać wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (wpisu do CEEB trzeba dokonać do 30 czerwca o czym pisaliśmy wcześniej).

Po drugie, maksymalnie będzie można kupić 3 tony surowca (na jedno gospodarstwo).

Węgiel będzie dostępny za pośrednictwem Polskiej Grupy Górniczej (sprzedaż internetowa) oraz na tych składach, które zdecydują się na podpisanie umowy z rządem.

Wspomniane zasady to na razie propozycja rządu (projekt ustawy przyjął on we wtorek, 14 czerwca). Teraz dokument trafił do Sejmu (posłowie mogą go przegłosować na najbliższym posiedzeniu - 22-23 czerwca). Później przyjdzie czas na Senat (ma on 30 dni na odniesienie się do ustawy). Jeżeli izba wyższa nie zgłosi poprawek, ustawa trafi na biurko prezydenta. Realnym terminem wejścia w życie przepisów wydaje się przełom lipca i sierpnia.

O sytuacja na rynku lokalnym, o tym jak wygląda kupowanie węgla w sklepie PGG oraz o staraniach lokalnego samorządu, by okoliczni mieszkańcy mogli kupować węgiel w Janinie piszemy w bieżącym tygodniku "Przełom", dostępnym w punktach sprzedaży a w wersji elektronicznej TUTAJ.