Hanna Gorczyca - laureatka Małopolskiego Konkursu Geograficznego oraz Natalia i Jan Czapor - finaliści tego konkursu opowiadają o nauce i tym, co lubią. Miłosz Zybek to kolejna perełka wśród uczniów podstawówki w Młoszowej. Ten młody muzyk ma już na koncie tytuły w międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Hanna Gorczyca jest tegoroczną ósmoklasistką i laureatką Małopolskiego Konkursu Geograficznego. Zdobyła też tytuł finalistki z w konkursie języka polskiego, do którego przygotowywała ją Monika Popiel. Może teraz wybrać dowolną szkołę ponadpodstawową w województwie. W poprzednich latach swoich sił próbowała także w konkursach z matematyki, fizyki, chemii i języka angielskiego. Uczennica jest wszechstronnie uzdolniona, interesują ją szczególnie astronomia i astrofizyka.Podobnie jak jej kuzyn Jan Czapor, również ósmoklasista, który został tegorocznym finalistą konkursu z geografii. Zabrakło mu jednego punku, by sięgnąć po tytuł laureata. W tym roku próg, od którego można było zostać laureatem przeniesiono z 86 na 92 punkty. To go jednak nie zraża i z zapałem opowiada o wycieczkach po najbliższej okolicy. Chętnie zagląda do lasu, który obserwuje bacznym okiem geografa.
- Lubię poznawać najbliższe otoczenie. Uważam, że warto wiedzieć, co się dzieje wokół nas - zaznacza uczeń.
O ile Hannę interesują zagadnienia związane z klimatem i wulkanizm, o tyle Jan celuje przede wszystkim w tematykę środowiska przyrodniczego i krajobrazu. Do tej dwójki dołącza jeszcze młodsza siostra Jana - Natalia, uczennica klasy siódmej - również tegoroczna finalistka konkursu geograficznego. Rodzeństwo wraz z kuzynką często uczyło się wspólnie do tego przedmiotowego współzawodnictwa.
- Końcem lipca pojawiają się materiały mające obowiązywać do danej edycji konkursu. Już wtedy zaczynamy się w nich rozeznawać i powoli przygotowywać - mówi Hanna, która praktycznie w każde popołudnie, po szkole, przez pół roku zgłębiała tematykę geograficzną. Natalia dodaje, że poświęcała na naukę każdą sobotę. Starsza siostra Natalii i Jana już wcześniej została laureatką konkursu z tego przedmiotu, mogła więc służyć rodzeństwu pomocą. Jak wyglądała ich nauka?
- Głównie siedzenie nad książkami i mapami - mówi Jan.
- Do tego dochodziło śledzenie tematycznych stron internetowych, analiza zdjęć i wybranych rozdziałów roczników statystycznych - dodaje Hania.
Jak mówią uczniowie, w tym roku w konkursie było sporo pytań otwartych. Obowiązywała szczegółowa znajomość kontynentów: obu Ameryk, Antarktydy i Arktyki. Wiele zagadnień dotyczyło bieżących kwestii klimatycznych. Nauczycielką geografii uczniów jest Stenia Rejdych.
W wolnych chwilach Jan relaksuje się przy pracach w drewnie, Natalia lubi czytać i jeździć na wrotkach z koleżankami, Hania odpoczywa podróżując. Wszyscy mieszkają w Młoszowej.
Mieszkańcem tego sołectwa jest również Miłosz Zybek, ich zdolny, młodszy kolega - uczeń czwartej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młoszowej. 11-latek w drugiej klasie szkoły podstawowej zaczął grę na fortepianie. Najpierw pobierał prywatne lekcje pod okiem Anny Kumanek. Teraz - również pod skrzydłami tej samej nauczycielki - uczy się w I klasie czteroletniego cyklu w Państwowej Szkole Muzycznej w Chrzanowie.
W tym roku szkolnym został laureatem kilku konkursów pianistycznych: zajął I miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu, II miejsce w konkursie w Paryżu w VI Paris International Music Competition, a także zdobył tytuł Srebrnego Wirtuoza w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młody Wirtuoz w Sanoku.
- W Libiążu miałem za zadanie zagrać dwa utwory: nokturn Es-dur Chopina i etiudę Ravina - opowiada Miłosz, który w trakcie konkursu zrobił to najlepiej.
Uczeń komponuje własną muzykę. Wzoruje się na Antonim Dworzaku, Fryderyku Chopinie, Ludwigu van Beethovenie i Józefie Haydnie, których podziwia za styl grania. Sam codziennie na grę na fortepianie poświęca 2-3 godziny. Lubi też czytać o muzyce. Nie ogranicza się do jednego instrumentu. Próbował już gry na gitarze, a w planach ma trąbkę. Jednak przyznaje, że fortepian jest dla niego najważniejszym i zarazem najtrudniejszym instrumentem.
TUTAJ posłuchacie występu Miłosza Zybek z libiąskiego konkursu pianistycznego.
- W szkole należy dokładnie obserwować uczniów od najmłodszych lat i "wyławiać" ich zainteresowania oraz talenty, a potem szlifować jak diament - to rola rodziców i nauczycieli - uważa Zbigniew Nowakowski, dyrektor placówki. - Hania, Jan, Natalia i Miłosz wyróżniają się nie tylko osiągnięciami z obszaru nauki i muzyki, ale też skromnością oraz wysoką kulturą osobistą. Pomimo bardzo dużych obciążeń, jakie niesie opanowanie wymagań zawartych w podstawie programowej szkoły podstawowej, są gotowi poświęcić swój wolny czas, by zgłębiać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. Ich wysiłek i poświęcenie na pewno zaprocentuje w przyszłości - podkreśla dyrektor.
08.11.2024
WYCINKA drzew, karczowanie, zrębkowanie. Minikopar...
08.11.2024
DREWNO opałowe, zrębki. Transport. Tel. 572-632-99...
06.11.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do pracy przy kost...
05.11.2024
ZATRUDNIĘ od zaraz pracownika fizycznego do pracy ...
01.11.2024
GABINET Psychologiczno - Terapeutyczny PRYZMAT Kat...
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz