Jeden z najlepszych młodych fizyków w Europie jest ze "Staszica"

27.05.2022 08:00 | 4 komentarze | 10 066 odsłon | Natalia Feluś
Filip Baciak z I LO w Chrzanowie wywalczył złoto w Europejskiej Olimpiadzie z Fizyki.
4
Filip Baciak ze złotym medalem z Europejskiej Olimpiady z Fizyki. Fot. Archiwum prywatne

Filip Baciak jest uczniem III klasy I LO w Chrzanowie. W zawodach, które odbywały się od 20 do 24 maja tego roku w stolicy Słowenii, Ljubljanie, reprezentował Polskę wraz z czterema innymi uczniami z naszego kraju. Możliwość bycia członkiem reprezentacji zapewnił sobie miesiąc wcześniej, zdobywając tytuł laureata 3 miejsca w finale 71 Olimpiady z Fizyki w Polsce.

W Ljubljanie rywalizowały ze sobą reprezentacje z 37 krajów europejskich - prawie 180 uczestników. Filip, po dwóch dniach zmagań z zadaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi, znalazł się w gronie 12 najlepszych, młodych fizyków w Europie. Cała reprezentacja Polski spisała się doskonale - pozostali uczniowie zdobyli trzy srebrne medale i jeden brązowy. Ostatecznie, jako zespół w klasyfikacji generalnej zajęli wysokie trzecie miejsce.

Przed Filipem jeszcze Międzynarodowa Olimpiada z Fizyki, która prawdopodobnie odbędzie się w Szwajcarii.
Nauczycielem fizyki i opiekunem merytorycznym ucznia jest Anna Oprządek.