Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Uczniowie z klasy mundurowej LO w Trzebini odebrali certyfikaty

29.04.2022 11:00 | 0 komentarzy | 3 057 odsłony | Natalia Feluś
Dokument ten daje im dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnie wojskowe, a także skraca czas odbycia służby przygotowawczej w jednostce wojskowej. 25 uczniów odebrało certyfikaty z rąk majora Marka Kuśmirczaka z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu.
0
Uczniowie z klasy mundurowej LO w Trzebini odebrali certyfikaty
(Od lewej) Jakub Bogacki, major Marek Kuśmirczak, Aleksandra Banasik-Jaworska, dyrektor szkoły Marek Kuchta. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do uzyskania certyfikatu wiedzie 3-letnia droga:

- Uczeń musi uczęszczać na zajęcia wojskowe w szkole oraz w patronackiej jednostce wojskowej, musi zdać egzamin połówkowy, wziąć udział w 5-dniowym obozie mundurowym na terenie jednostki wojskowej, a następnie w jednostce musi zdać egzamin wojskowy: praktyczny i teoretyczny. Dopiero wtedy wszystko jest podliczane - uczeń ma osiągnąć min. 75%, by zdobyć certyfikat - tłumaczy Marek Kuchta, dyrektor LO w Trzebini.

Wówczas dyrektor występuje z wnioskiem do biura ds. Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej, aby uczniowie, którzy spełnili ww wymagania otrzymali certyfikaty.

Dokument ten umożliwia odbycie służby przygotowawczej w wymiarze 12 dni. Tylko uczniowie 5 szkół w Małopolsce mają taką możliwość. Wszystkich innych uczniów klas mundurowych i osoby cywilne obowiązuje 28-dniowa służba. LO w Trzebini jest jedną z tych pięciu placówek w województwie, w tym jedyną szkołą w powiecie chrzanowskim.

Ambitne plany młodych ludzi

- Planuję iść na studia związane z mundurem: wojskowe lub policyjne. Mam to we krwi i chcę do końca życia pełnić taki zawód. Mam przodków-żołnierzy, którzy walczyli za nasz kraj w I i II wojnie światowej, swoją decyzją chcę uszanować ich poświęcenie dla naszego kraju - mówi Aleksandra Banasik-Jaworska z klasy 3d, tegoroczna maturzystka.

- Chciałbym wybrać się na studia wojskowe, do Akademii Wojsk Lądowych - dzieli się planami Jakub Bogacki, który już od roku jest żołnierzem wojsk obrony terytorialnej.

Teraz przed młodzieżą matura. Później wybór dalszej drogi życiowej.