Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Zobacz jak wyglądał zamek Lipowiec około 100 lat temu (ZDJĘCIA)

03.04.2022 15:00 | 0 komentarzy | 13 903 odsłon | Michał Koryczan
W Narodowym Archiwum Cyfrowym możemy znaleźć przedwojenne fotografie średniowiecznej twierdzy położonej w gminie Babice.
0
Zobacz jak wyglądał zamek Lipowiec około 100 lat temu (ZDJĘCIA)
Zdjęcie zamku Lipowiec pochodzące z 1927 r. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdują się czarno-białe zdjęcia, na których widać zamek Lipowiec. Zostały one wykonane pomiędzy 1918 a 1939 rokiem.

Zamkowe wzgórze nie było pokryte aż tak dużą ilością drzew jak obecnie, dlatego też bryła średniowiecznej twierdzy jest na fotografiach dużo bardziej widoczna.

Obejrzyjcie galerię zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Z HISTORII ZAMKU LIPOWIEC

W rękach biskupstwa

Pierwsza wzmianka o Lipowcu pojawia się w dziele Jana Długosza. Dowiadujemy się z niego, że teren, na którym wzniesiono zamek należał u początku XIII wieku do małopolskiego rodu rycerskiego Gryfitów.
Następnie trafił w ręce klasztoru w Staniątkach, a później biskupstwa krakowskiego, pozostając jego własnością do schyłku XVIII wieku, gdy dobra lipowieckie wraz z zamkiem przejęto na rzecz skarbu państwa.

Duchowni w lochach

W XV i XVI stuleciu zamek był użytkowany jako więzienie. W 1437 r. Zbigniew Oleśnicki więził w lochu wieży opata Mikołaja z Buska.
Obok duchownych odpowiadających za przekroczenia prawa kanoniczego przetrzymywano również propagatorów i zwolenników szerzącej się w Polsce reformacji. W 1526 r. uwięziono w Lipowcu Macieja z Ropczyc, a w 1550 r. Franciszka Stankara, profesora Akademii Krakowskiej, znanego reformatora religijnego.

Królewskie urodziny

W 1655 roku twierdzę zajęli Szwedzi. Przez dwa lata stacjonował tu garnizon dowodzony przez ówczesnego gubernatora Krakowa Paula Würtza, niemieckiego wojskowego w służbie szwedzkiego króla Karola X Gustawa.
W 1683 roku na Lipowcu zatrzymał się król Jan III Sobieski, idąc z Krakowa w kierunku Wiednia, naprzeciw armii Imperium Osmańskiego.
Upamiętnia to tablica znajdująca się w sieni przejazdowej prowadzącej na dziedziniec zamku. Została wmurowana dla uczczenia trzechsetnej rocznicy tego wydarzenia, mającego miejsce 17 sierpnia 1683 roku. To właśnie w tym dniu władca obchodził swoje 54. urodziny.

 

Przeczytaj również:

Złodzieje grasowali w Chrzanowie, wandale w Jankowicach

Trener reprezentacji Małopolski prowadził klub z Alwerni w historycznym sezonie

Co 7 test dał wykonany w powiecie chrzanowskim dał wynik pozytywny (RAPORT KORONAWIRUS - 3.04.2022)

OPINIA. Dla kogo te boiska?

W Chrzanowie otwarto Centrum Wolontariatu „Po Sąsiedzku" (WIDEO)

Żołnierze WOT złożyli przysięgę w Chrzanowie (WIDEO, ZDJĘCIA)