Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

ZKKM Chrzanów unieważnił przetargi na obsługę linii autobusowych

28.03.2022 11:00 | 2 komentarze | 7 943 odsłon | Michał Koryczan
Złożone oferty okazały się o kilka milionów złotych wyższe niż szacował związek komunikacyjny Chrzanowa, Libiąża i Trzebini.
2
ZKKM Chrzanów unieważnił przetargi na obsługę linii autobusowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W lutym Związek Komunalny "Komunikacja Międzygminna" w Chrzanowie ogłosił trzy przetargi na obsługę linii komunikacyjnych.

Oferta jedna lub żadnej

Pierwszy na linię nr A (w tym część zadań na linii B), drugi na linie: B (w tym część zadań na linii A), La, Lb, Lc, 8, 25, 38 (w tym część zadań na linii 15), a trzeci na linie: P, 17a (w tym część zadań na linii 32a), 17b, 29.
W przypadku pierwszego z przetargu w wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta. Natomiast w przypadku pozostałych dwóch po jednej ofercie.
W przypadku drugiego warta prawie 16,5 mln zł, a trzeciego 9,2 mln zł. Tymczasem ZKKM zamierzał przeznaczyć odpowiednio 11,2 mln zł i 5,5 mln zł.

Co zaskoczyło przewodniczącego

- Nie jestem zaskoczony, że kwoty są wyższe niż szacowaliśmy, ale zaskoczyło mnie, że są aż tak duże. Analizujemy przyczyny tak drastycznie wysokich ofert. Najprawdopodobniej w związku z kryzysem na rynku cen paliw, oferenci próbowali sobie stworzyć nadmierną - w mojej opinii - asekurację - powiedział Marek Dyszy, przewodniczący zarządu ZKKM.
W tej sytuacji wszystkie trzy postępowania przetargowe zostały unieważnione. Aby zapewnić obsługę na liniach autobusowych przedłużone zostaną dotychczasowe umowy z obecnymi operatorami (obowiązują do końca marca) lub zawarte z zupełnie nowymi.

Umowy na okres przejściowy

- Chodzi o umowy na tak zwany okres przejściowy, aż do rozstrzygnięcia przetargu. Myślę, że będzie to około trzech lub czterech miesięcy. Niewykluczone, że trzeba będzie sięgnąć po szacunki niezależnych ekspertów, którzy ustalą jak w obecnej sytuacji powinna się kształtować stawka za wozokilometr - mówi Marek Dyszy.
Przypomnijmy, że zgodnie z założeniem umowa ze zwycięzcą przetargu ma być zawarta na cztery lata. W tym czasie powinno się rozstrzygnąć, czy gminy lub ZKKM pozyskają dofinansowanie do zakupu nowych autobusów, np. elektrycznych lub wodorowych, oraz czy powstanie odpowiednia infrastruktura do ładowania autobusów. Potem byłby ogłoszony przetarg na ich obsługę.


Przeczytaj również:

OPINIA. Czas powiedzieć stop głupocie

Od dziś maseczki nie są obowiązkowe, ale w niektórych miejscach musisz je nosić

Piłkarska sobota. Ciężkowianka umocniła się na fotelu lidera chrzanowskiej A-klasy

Wiosenne przebudzenie MKS Trzebinia (WIDEO, ZDJĘCIA)

Sportowy weekend. Na boisku i w hali sportowej emocji nie powinno zabraknąć

Historyczny sukces uczennic ze szkoły w Chrzanowie