Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Wojenny dzienniczek (13.03) - co trzeba wiedzieć o konflikcie zbrojnym w Ukrainie, jak pomagać uchodźcom (TEKST JEST AKTUALIZOWANY)

11.03.2022 10:17 | 12 komentarzy | 9 162 odsłon | Alicja Molenda
Tutaj piszemy krótko o sprawach związanych z wojną rosyjsko-ukraińską, dziejących się na Zachodzie, Wschodzie i w Polsce. Te wiadomości są ważne i ciekawe.
12
Wojenny dzienniczek (13.03) - co trzeba wiedzieć o konflikcie zbrojnym w Ukrainie, jak pomagać uchodźcom (TEKST JEST AKTUALIZOWANY)
Rosyjska agresja na Ukrainę ma wiele skutków w codziennym życiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

13 marca 2022 r. (XVIII dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej)

Przebierańcy na front?

Ukraina24 podaje, że na Białorusi trwa operacja dostarczania rosyjskiego umundurowania żołnierzom, którzy mają walczyć w szeregach armii rosyjskiej.

Rosja zwróciła sie o pomoc wojskową i ekonomiczną do Chin.  (NYT)

Instagram jest sukcesywnie wyłączany

W Rosji spore poruszenie spowodowało wyłączenie aplikacji Instagram. To ulubione medium celebrytów i influancerów. Nie działa już w  Moskwie i  Petersburgu. Jutro nie bedzie go na obszarze całej Rosji. Wcześniej wyłączony został Facebook i Twitter.

Także dziś zakończył w Rosji działalność McDonalds. Pierwsza restauracja tej sieci powstała w Moskwie w 1990 r.

Te sieci zostają w Rosji

Francuski Leroy Merlin jest jedną z niewielu zachodnich sieci handlowych, które nie wycofały się z Rosji w ramach sankcji wobec agresora. Pozostał w niej również należący do tego samego właściciela Auchan. Polski oddział Leroy Merlin wydał oświadczenie, że nie ma wpływu na decyzje centrali. Na rynku rosyjskim operuje wciąz także Decathlon.

Tam sankcji nie widać

Na przejściu granicznym polsko-białoruskim ukraińscy aktywiści blokują rosyjskie i białoruskie TIR-y wiozące towary z UE do Rosji. Sytuacja wywołuje konsternację. Gdzie są sankcje?

Z frontu

Rosja zaatakowała Międzynarodowe Centrum Pokoju w Jaworowie, 30 km od polskiej granicy. 9 osób nie żyje.

Ministerstwo obrony Rosji podało, że w ciągu doby przesunęły się 14 km w głąb terytorium Ukrainy.

Władze Lwowa poinformowały o uderzeniu rakietowym na poligon wojskowy w Jarosławiu.

Mer Ivanofrankivska poinformował o porannym ostrzale lotniska w tym miescie.

W Czernichowie rakieta uderzyła w 9-piętrowy blok.

Rosjanie przeciw wojnie

W Rosji trwają antywojenne protesty; m.in. w Nowosybirsku, Omsku, Władywostoku, Irkucku, Tomsku. Uczestnicy trafiają do aresztów. Tylko dziś aresztowano ponad 800 osób.

Wielka Brytania udzieli pomocy finansowej

Władze Wielkiej Brytanii planują płacić 350 funtów na miesiąc rodzinom, które przyjmą ukraińskich uchodźców

 

12 marca 2022 r. (XVII dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej)

Bayraktar - dron za 2 mln dolarów

Nazywa się Bayraktar. Po turecku słowo to znaczy chorąży, czyli ten, który niesie flagę -i bajrak. Jest już owianą legendą nowoczesną bronią stosowaną w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Dron ten produkowany jest w Turcji, która przed wojną sprzedała Ukrainie 20 takich dronów.

Wyglądem Bayraktar TB2 przypomina  mały samolot. Jest napędzany stukonnym silnikiem tłokowym. Dwułopatowe śmigło ma z tyłu. Może przenosić kierowane rakiety przeciwpancerne lub bomby, w sumie cztery sztuki. W powietrzu, na wysokości 5 tys. m, może krążyć 27 godzin, czekając na cel. Maszyna może operować w odległości 150 km od operatora.

Eksperci o tureckich bayraktarach, których prototypy oblatano wiosną 2014 r., piszą, że to „tanie drony". Koszt sztuki to 2 mln dolarów. Za amerykańskie maszyny typu MQ-9 Reaper trzeba zapłacić kilkanaście razy więcej. Cena i skuteczność sprawiły, że własną flotę bayraktarów sprawił sobie Azerbejdżan. To dzięki ich wsparciu Azerowie pokonali Ormian podczas wojny w Górskim Karabachu w 2020 r. Wcześniej dronów Turcy używali z powodzeniem w Syrii i Libii. (źródło: wyborcza.pl)

Na razie niewiele dzieci uchodźców w polskich szkołach

24 tys. dzieci ukraińskich uchodźców trafiło do polskich szkół - poinformował w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. To zaledwie 1,5 proc wszystkich przybyłych. Szacuje się, że do Polski trafiło już ok. 700 tys. ukraińskich dzieci. Ich rodzice zapewne jeszcze nie podjęli jeszcze decyzji dot. miejsca pobytu i edukacji.
Jak dodał minister Czarnek, obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 11 tys. nauczycieli ze znajomością języków rosyjskiego albo ukraińskiego.

Potrzebny system ogólnopolski

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przebudowuje bazę miejsc zakwaterowania uchodźców, by miały do niej dostęp także samorządy w całym kraju. Chodzi o te miejsca, za które odpowiadają wojewodowie i które zostały im zgłoszone. Czyli te organizowane przez samorządy, ale i prywatne hotele czy ośrodki wypoczynkowe, które są na listach wojewodów. Dotychczas do list tych obiektów dostęp mieli tylko oni. W ciągu kilku dni ma się to zmienić.
Samorządy apelują też o wprowadzenie ogólnopolskiego systemu koordynacji działań dotyczących wszelkich form pomocy uchodźcom.

- Władze Czernichowa poinformowały, że miasto jest bez prądu, wody, gazu i ciepła.

- 1300 ukraińskich żołnierzy poległo od początku wojny  z Rosją - poinformował prezydent Ukrainy.

- Opustoszały w połowie 3-milionowy Kijów, przygotowuje się do ataku zbliżających się do stolicy Ukrainy wojsk rosyjskich. Nadciągają od północy i wschodu.

- Wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej Grzegorz Gruca, powiedział, że bez pomocy międzynarodowej Polska sobie nie poradzi z uchodźcami. Dodał, że najwłaściwszą formą pomocą  dla uchodćów są pieniądze, gdyż pozwalają one organizacjom pozarządowym zabezpieczać najważneijsze potrzeby życiowe.

- Senat przyjął w nocy ustawę o pomocy uchodźcom bez przepisów o bezkarności za przeroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i złamanie dyscypliny fiannsów publicznych.

Po trzech tygodniach pracy reporterskiej w Kijowie wraca do domu Wojciech Bojanowski, reporter wojenny TVN. "Czuję bezsilność, żal i złość" - napisał na Instagramie.

--------------------------------------------------------------------------

11 marca 2022 r. (XVI dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej)

O elektrowni w Czarnobylu pisze burmistrz Sławutycz. Warto przeczytać

Najnowsze sankcje wobec Rosji dotyczyć mają produkcji metalurgicznej oraz inwestycji w sektor energetyczny.

YouTube poinformował o zamiarze zablokowania kanałów związanych z państwowymi mediami w Rosji.

USA, UE i G7 planują zakaz importowania z Rosji alkoholu, brylantów i owoców morza.

Próba opanowania sytuacji na dworcu PKP w Krakowie

Dużo chętnych do WOT

W piątek i sobotę w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce powiększą się o 600 nowych żołnierzy. To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w WOT. Jest następstwem olbrzymiego zainteresowania służbą w WOT od momentu wybuchu wojny w Ukrainie.

Uchodźcy wolą duże miasta

W warszawskich szpitalch przebywa już 1500 uchodźców. Do szkół i przedszkoli przyjęto tam 2 tys. dzieci - podaje Rzeczpospolita. Uchodźcy stanowią już 10 proc. mieszkańców miasta.

Większość uchodzców z Ukrainy chciałaby pozostać w dużych miastach. Tam czują się "bliżej granicy", bliżej domu. Mają nadzieję, ze szybko będa mogli wrócić. Małe miasta nie są im znane. Niechętnie więc się do nich udają.

Kraków wydał  14 mln zł z 19 mln zł rezerwy na działania kryzysowe związane z wojną na Ukrainie.

Trwa wojna z mediami i wojna o wolne słowo

Rosja zdecydowała o zablokowaniu Instagrama od 14 marca. Influanserki zapłaczą. Problemy ma też Meta (FB), która zezwala użytkownikom w innych krajach na antywojenną agitację wbrew istniejącym w Rosji zakazom. (FB blokowany jest na obszarze RF od 4 marca). Prokuratura Generalna Rosji domaga się uznania FB jako organizacji ekstremistycznej.

Po dzisiejszych rozmowach z prezydentem Putinem w Moskwie, Aleksandr Łukaszenka - prezydent Białorusi, powiedział, że władze Ukrainy planowały napaść nie tylko na Donbas, ale i na Białoruś. Putin i łukaszenka porozumieli się w sprawie dostarczenia na Białoruś «współczesnych wzorców rosyjskiej techniki wojennej», а także o wzajemny, wsparciu w związku z sankcjami.

Zespół redakcyjny zamkniętego "Echa Moskwy" założył na You Tube kanał "Żywy gwóźdź"

Krótko o wydarzeniach

- ONZ podaje, że od początku wojny Ukrainę opuściło 2,5 mln ludzi.

- Putin zezwolił wysyłać na wojnę z Ukrainą ochotników.

- Antywojenne akcje kontynuuje więziony opozycjonista rosyjski Aleksiej Nawalny.

- Ataki lotnicze rosyjskiej armii na Łuck, Dniepr i Ivanofranskivsk. Dwa pierwsze miasta nie były dotąd bombardowane.

- Kazachska Air Astana i turecki Pegasus Airlines wstrzymały loty do Rosji.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

10 marca 2022 r. (XV dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej)

Rosjanie nie kupią samrtfonów

Xiaomi, Oppo i Huawei nie będą sprzedawać do Rosji smartfonów. I nie z powodu wojny w firmie sankcji,  ale dlatego, że Rosja nie ma waluty, aby płacić za dostawy. Chińskie telefony stanowią 60 proc. rynku sprzedaży tych urządzeń w Rosji.

 

Krótko z Ukrainy

- Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o przymusowym zajęciu własności Rosji i jej rezydentów na obszarze Ukrainy.

- Mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował, że miasto opuściła już połowa mieszkańców. Kijów liczył prawie 3 mln mieszkańców.

- Sytuacja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest bardzo niebezpieczna. W wyniku działań okupantów odcięto stabilne zasilanie obiektów, których po prostu nie należy pozostawiać bez prądu. To zagrożenie dla całej Europy. I oczywiście, dla samej Rosji" - podkreślił Michailo Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.
Dodał, że Międzynarodowa Agencja Energii atomowej(MAEA) przestała otrzymywać obowiązkowe dane z systemu monitorowania bezpieczeństwa i teraz nikt nie wie, co się tam dzieje.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zażądała dostępu ekipy remontowej do elektrowni w Czarnobylu "w celu naprawienia uszkodzeń". "Prosimy też wspólnotę światową o skoncentrowanie uwagi na tym problemie" - oświadczyła.(źródło PAP)

Jaka szkoła dla uchodźców

W Polsce jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców w wieku szkolnym. Dotychczas do szkół zapisało się 11, 5 tys. - Najlepszym sposobem zorganizowania edukacji dla ukraińskich uchodźców jest tworzenie oddziałów przygotowawczych - uważa minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Rodzice dzieci z Ukrainy na razie czekają na rozwój sytuacji.

Przybywający do Polski obywatele Ukrainy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, mogą skorzystać z polskiego systemu edukacji. Gdy przybędą do Polski, powinni zgłosić się do szkoły w rejonie, w którym zamieszkują. Jeśli chodzi o szkołę podstawową - do urzędu gminy, jeśli chodzi o szkołę średnią - do starostwa powiatowego, z informacją, że chcieliby, aby ich dziecko kontynuowało naukę.

W normalnych warunkach rodzice powinni przedstawić dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia dziecka.
Teraz jednak wystarczy oświadczenie rodziców bądź opiekunów tymczasowych, którzy oświadczą, ile lat nauki ich dziecko pobierało, jeśli nie mają dokumentów na to. Na tej podstawie i na podstawie rozmowy z uczniem nauczyciele oraz dyrektor szkoły będą kwalifikowali uczniów do odpowiedniego poziomu nauczania. Znający język polski uczniowie z Ukrainy powinni trafiać do klas już istniejących i uczyć się razem z polskimi uczniami na swoim poziomie wiekowym i poziomie wykształcenia. Nieznający polskiego powinni trafić do oddziałów przygotowawczych, gdzie nauczą się polskiego na tyle, "aby potrafili się porozumieć w języku polskim" i gdzie będą mieli zajęcia dodatkowe z tych przedmiotów, które będą wykładane.

Istnieją różnice programowe między polską szkołą, a szkołą ukraińską. W oddziałach przygotowawczych kilka miesięcy wyrównywane będą różnice programowe z poszczególnych przedmiotów. Część zajęć w oddziałach przygotowawczych powinna być organizowana razem z polskimi dziećmi, gdyż na niektórych przedmiotach znajomość języka polskiego nie jest konieczna (wf, języki obce). (źródło MEN)

Gdzie można zakwaterować uchodźców z Ukrainy

Pomoc Ukrainie Chrzanów

Libiąż i okolice dla Ukraińców

Powiat chrzanowski - pomoc dla Ukrainy

Krzeszowice dla Ukrainy

Koleją za darmo

Od 5 marca  każdy obywatel Ukrainy, który legitymuje się paszportem lub innym dowodem tożsamości może podróżować naszymi pociągami za darmo.Taka możliwość obowiązuje w klasie 2 pociągów kategorii IC i TLK i dotyczy nie tylko podróży z granicy w głąb Polski, ale także z miast polskich na granicę.

Bez nadziei na szybki pokój

W tureckiej Antalii odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosjii i Ukrainy.

Siergiej Ławrow, szef dyplomacji RF oświadczył, że Rosja nie napadła na Ukrainę i nie zamierza napadać na inne kraje. Z problemami ekonomicznymi poradzi sobie sama. Jeśli Europa nie zechce kupować rosyjskiego gazu, kupią go inni. Wg Ławrowa to Ukraina planowała napaść na Doniecką i Ługańską Republiki jeszcze w tym miesiącu. Dodał, że nie było mowy o tym, że na spotkaniu w Antalii zapadnie decyzja o ewentualnym przerwaniu ognia. O tym rozmawiać się ma na Białorusi.

Na białoruskiej granicy

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej zaogniła się. Wczoraj zatrzymano 69 osób a dzisiaj do 7 rano aż 73 osoby - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Krótko o sankcjach i wojnie

- Sankcjami gospodarczymi Wielkiej Brytanii objęty jest m.in. Roman Abramowicz (dotychczasowy właściciel klubu Chelsea, który odpłynął w nieznane na swoim jachcie cumownym w Hiszpanii), Igor Seczin - szef Rosnaftu, Aleksiej Miller - szef Gazpromu.

- Rosja rezygnuje z członkostwa w Radzie Europy, ale zapowiada, że nie oznacza to przywrócenia kary śmierci w tym kraju.

- Rosja odwołuje 180 rejsów samolotów dziennie z powodu zamknięcia dla niej przestrzeni powietrznej przez wiele kraków. Planuje w związku z tym zwrócić leasingowane od zachodnich producentów samoloty.

- Rząd Rosji opracował plan nacjonalizacji majątku firm, które opuściły Rosję i zachowaniu leasingów zagranicznych samolotów

(Wcześniejsze zapiski WOJENNEGO DZIENNICZKA, z poprzednich dni, znajdziecie TUTAJ )

(informacje powstają w oparciu o niezależne źródeł rosyjskojęzyczne i polskie źródła)