Przed 9 rano 14 osób z klasy VIII c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie przystąpiło do egzaminu DSD z języka niemieckiego. Dziś pisali go uczniowie podstawówek na całym świecie.
Jak podaje Anna Mendela, nauczycielka języka niemieckiego z SP1 w Chrzanowie, termin jest jednakowy dla wszystkich szkół na całym świecie. Dziś 14 uczniów chrzanowskiej podstawówki przystąpiło do części pisemnej. Ta składała się z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego i pisania. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć w języku niemickim list do redakcji na zadany na egzaminie temat. Ta część trwała aż 75 minut. Cały egzamin Deutsches Sprachdiplom odbywał się w godzinach 8.45-12.45.
- Najbardziej obawiamy się słuchania. Nie wiemy, jaki lektor będzie mówił na nagraniu, czasami jest to trudne do zrozumienia - mówią tuż przed dzisiejszym egzaminem uczennice Julia Fujak, Amelia Nowak i Gabriela Dereszowska z VIII c. - Najpewniej czujemy się w części dotyczącej czytania - dodają.
11 i 12 kwietnia uczniowie przystapią do części ustnej. Polega ona na wypowiedzi na tematy związane z hobby, czasem wolnym itp., a także zaprezentowaniu przygotowanej wcześniej prezentacji i odpowiedzeniu na zadane do niej przez komisję pytania.
Egzamin kończący szkołę podstawową uczniowie zdają na pozimie B1. Jest darmowy. Sprawdza go Centrala Szkolnictwa Zagranicznego z Niemiec. Jeśli uczniowie będą kantynuować naukę języka niemieckiego w szkole średniej (w ramach DSD jest taka możliwość w I LO w Chrzanowie), mogą zdać w klasie maturalnej egzamin DSD na poziomie C1. Pozytywny wnik z takiego egzaminu plus zdana polska matura dają wstęp na studia wyższe w Niemczech. Egzamin jest też certyfikowanym, międzynarodowo uznawanym potwierdzeniem umiejętności, wiedzy i znajomości z języka niemieckiego.
Współpraca polsko-niemiecka
SP nr 1 w Chrzanowie przeprowadza ten egzamin od wielu lat, wcześniej jeszcze jako Publiczne Gimnazjum nr 1. Teraz szkoła kontynuuje to zadanie. Współpraca polsko-niemiecka na gruncie szkolnym rozwija się tutaj w różnych formach. Klasy uczące się w trybie rozszerzonego języka niemieckiego jeżdżą na wymiany uczniowskie do miasta partnerskiego w Niemczech - Wolfhagen oraz na wycieczki szkolne do naszych zachodnich sąsiadów. W tym roku, jak podaje Anna Mendela uczniowie wybierają się końcem maja na 4 dni do Bawarii.
- To daje im możliwość zetknięcia się z żywym językiem niemieckim oraz zwiedzenia tego kraju - mówi nauczycielka.
Ponadto uczniowie mają cotygodniowe dwugodzinne spotkania z native speakerem oraz w sumie ok. 600 godzin języka niemieckiego i ok. 300 godzin języka angielskiego w programie w klasach 4-8.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz