Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Egzamin DSD + polska matura = studia w Niemczech

09.03.2022 12:30 | 0 komentarzy | 3 673 odsłony | Natalia Feluś
Przed 9 rano 14 osób z klasy VIII c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie przystąpiło do egzaminu DSD z języka niemieckiego. Dziś pisali go uczniowie podstawówek na całym świecie.
0
Egzamin DSD + polska matura = studia w Niemczech
Uczennice Julia Fujak, Amelia Nowak i Gabriela Dereszowska z VIII c tuż przed egzaminem z DSD. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podaje Anna Mendela, nauczycielka języka niemieckiego z SP1 w Chrzanowie, termin jest jednakowy dla wszystkich szkół na całym świecie. Dziś 14 uczniów chrzanowskiej podstawówki przystąpiło do części pisemnej. Ta składała się z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego i pisania. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć w języku niemickim list do redakcji na zadany na egzaminie temat. Ta część trwała aż 75 minut. Cały egzamin Deutsches Sprachdiplom odbywał się w godzinach 8.45-12.45.

14 uczniów z SP1 tuż przed egzaminem DSD z języka niemieckiego

- Najbardziej obawiamy się słuchania. Nie wiemy, jaki lektor będzie mówił na nagraniu, czasami jest to trudne do zrozumienia - mówią tuż przed dzisiejszym egzaminem uczennice Julia Fujak, Amelia Nowak i Gabriela Dereszowska z VIII c. - Najpewniej czujemy się w części dotyczącej czytania - dodają.

11 i 12 kwietnia uczniowie przystapią do części ustnej. Polega ona na wypowiedzi na tematy związane z hobby, czasem wolnym itp., a także zaprezentowaniu przygotowanej wcześniej prezentacji i odpowiedzeniu na zadane do niej przez komisję pytania.

Egzamin kończący szkołę podstawową uczniowie zdają na pozimie B1. Jest darmowy. Sprawdza go Centrala Szkolnictwa Zagranicznego z Niemiec. Jeśli uczniowie będą kantynuować naukę języka niemieckiego w szkole średniej (w ramach DSD jest taka możliwość w I LO w Chrzanowie), mogą zdać w klasie maturalnej egzamin DSD na poziomie C1. Pozytywny wnik z takiego egzaminu plus zdana polska matura dają wstęp na studia wyższe w Niemczech. Egzamin jest też certyfikowanym, międzynarodowo uznawanym potwierdzeniem umiejętności, wiedzy i znajomości z języka niemieckiego.

Współpraca polsko-niemiecka

SP nr 1 w Chrzanowie przeprowadza ten egzamin od wielu lat, wcześniej jeszcze jako Publiczne Gimnazjum nr 1. Teraz szkoła kontynuuje to zadanie. Współpraca polsko-niemiecka na gruncie szkolnym rozwija się tutaj w różnych formach. Klasy uczące się w trybie rozszerzonego języka niemieckiego jeżdżą na wymiany uczniowskie do miasta partnerskiego w Niemczech - Wolfhagen oraz na wycieczki szkolne do naszych zachodnich sąsiadów. W tym roku, jak podaje Anna Mendela uczniowie wybierają się końcem maja na 4 dni do Bawarii.

- To daje im możliwość zetknięcia się z żywym językiem niemieckim oraz zwiedzenia tego kraju - mówi nauczycielka.

Ponadto uczniowie mają cotygodniowe dwugodzinne spotkania z native speakerem oraz w sumie ok. 600 godzin języka niemieckiego i ok. 300 godzin języka angielskiego w programie w klasach 4-8.