Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

PKM Jaworzno testuje autobus wodorowy

02.03.2022 16:30 | 1 komentarz | 3 657 odsłony | Michał Koryczan
Rozpoczęte w środę, 2 marca próbne jazdy autobusem Solaris Urbino 12 hydrogen potrwają cztery tygodnie.
1
PKM Jaworzno testuje autobus wodorowy
Fot. Air Products
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podaje PAP, inicjatywa jest realizowana na zamówienie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Jej celem będzie przetestowanie korzyści płynących z wdrożenia bezemisyjnego systemu komunikacji miejskiej oraz łatwości zastosowania i bezpieczeństwa technologii wodorowej na potrzeby transportu miejskiego.

Testowany przez PKM Jaworzno autobus Solaris Urbino 12 hydrogen to całkowicie bezemisyjny, bardzo cichy i komfortowy dla pasażerów oraz kierowcy pojazd.

Z wodoru zgromadzonego w zbiornikach na dachu autobusu za pomocą wodorowego ogniwa paliwowego wytwarzana jest energia elektryczna. Jedynym produktem ubocznym tej reakcji jest para wodna.

Testy zostały rozplanowane m.in. do obsługi najbardziej obciążonych linii miejskich w Jaworznie, łączących największe osiedla mieszkaniowe.

Autobus będzie użytkowany przez cały dzień, siedem dni w tygodniu, i będzie kursował przede wszystkim na liniach nr 303 i 307.

- Zależy nam, aby Jaworzno było postrzegane jako miejsce wspierające nowe technologie, otwarte na inwestorów i nowych mieszkańców. Sprawny transport publiczny to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania organizmu miejskiego. Regularnie prowadzone badania opinii publicznej wskazują, że mieszkańcy doceniają wysoką jakość świadczonych usług. Ponad 80 proc. mieszkańców korzysta z przejazdów autobusami, a 88 proc. pozytywnie ocenia wprowadzenie i rozwój floty pojazdów elektrycznych - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

- Pierwszy autobus elektryczny w naszym przedsiębiorstwie ma już 7 lat. Nieustannie musimy pamiętać o odnawianiu floty pojazdów i szukamy najbardziej efektywnych technologii. Liczymy, że zebrane podczas testów doświadczenia umożliwią nam skuteczną aplikację o zewnętrzne środki na dalszą modernizację taboru. W niedalekiej przyszłości jako pierwsi będziemy mogli podać datę zaprzestania obsługi tak dużego miasta jak Jaworzno autobusami spalinowymi - dodaje Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM w Jaworznie.

Zasięg autobusu zasilanego wodorem to nawet 400 km, co wiąże się z rzadszym uzupełnianiem gazu i większą elastycznością tras. Sam proces tankowania jest łatwy i szybki, trwa poniżej 10 minut.

Autobusy wodorowe są bardziej komfortowe dla pasażerów z uwagi na mniejsze wibracje silnika, a pojemność samego pojazdu jest większa niż w przypadku autobusów elektrycznych. Uruchamianie autobusu w bardzo niskich temperaturach jest bezproblemowe, dzięki czemu może być wykorzystywany przez cały rok.

- Nasza firma oferuje gazy przemysłowe, technologie i aplikacje umożliwiające klientom ograniczanie zużycia energii, obniżanie poziomu emisji gazów cieplarnianych i poprawę wydajności. Podjęliśmy istotne działania na rzecz ułatwienia dostępu do infrastruktury i dostaw wodoru, ponieważ świat zmierza w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Zobowiązaliśmy się do dokonywania zrównoważonych inwestycji w obszarze produkcji i dystrybucji wodoru odnawialnego, co przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i innych krajach. Jesteśmy przekonani, że nasz projekt stanie się inspiracją dla innych podmiotów w Polsce i poza jej granicami - powiedział Jacek Cichosz, prezes Air Products na Polskę.


Przeczytaj również:

„Putin ch...j" na samochodzie jadącym przez Chrzanów

Kolejarze mieli zatrzymać pociągi. Strajk został jednak zawieszony

Kluby sportowe organizują bezpłatne zajęcia dla młodych zawodników z Ukrainy

Zmienił się cennik w skansenie w Wygiełzowie. Kto teraz zapłaci więcej?

Droższa podróż autobusem ZKKM Chrzanów. Ile zapłacimy za bilet?

Zawodnik z Libiąża zdobył piąty złoty medal mistrzostw Polski