Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Akademii nie było. A w następną Barbórkę Janina nie będzie już sama

04.12.2021 19:56 | 2 komentarze | 9 664 odsłon | Alicja Molenda
Spółka Tauron Wydobycie, w skład której wchodzi libiąska kopalnia, informuje, że sprzedała już prawie wszystkie zapasy węgla. Chwali się tegorocznymi inwestycjami, ale z powodu pandemii, barbórki nie świętuje.
2
Akademii nie było. A w następną Barbórkę Janina nie będzie już sama
W kopalni Janina w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W mijającym roku TAURON zakończył budowę poziomu 800 metrów w ZG Janina oraz uruchomił w każdej ze swoich kopalń nowe ściany wydobywcze.

Ze względu na pandemię nie odbyła się w tym roku tradycyjna akademia barbórkowa. Obchody ograniczyły się do wewnętrznego spotkania dla pracowników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i branżowe. uczestnicy byli przy wejściu  proszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie.

Zależy nam na dalszym minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd tegoroczne obchody barbórkowe w Spółce miały charakter symboliczny – podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

W TAURON Wydobycie udostępniła kolejne wartościowe pokłady węgla, dzięki sfinalizowanej kilka tygodni temu inwestycji, czyli tzw. budowie poziomu 800 metrów w ZG Janina.

- Ta inwestycja skutecznie zwiększyła stopień automatyzacji produkcji kopalni i wpłynęła na poprawę jej wydajności oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania ZG Janina. Uruchomiliśmy w nim zjazd ludzi jedną z największych klatek szybowych w Polsce, dzięki czemu czas dotarcia załogi do miejsc pracy skróci się prawe 20-krotnie - podkreśla Jacek Pytel, prezes Tauronu Wydobycie.

Nowoczesna klatka szybowa może jednocześnie transportować aż 24 tony materiałów.

W kolejnych miesiącach tego roku TAURON Wydobycie uruchamiał nowe ściany wydobywcze i obecnie jest ich siedem, stąd tegoroczna produkcja węgla w zakładach górniczych spółki będzie wyższa o ponad 500 tysięcy ton w stosunku do roku 2020.

- W czasie trwającego wysokiego popytu na paliwa węglowe Spółka priorytetowo zabezpiecza dostawy do elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON i planuje zgodnie z założeniami osiągnąć tegoroczną produkcję na poziomie przekraczającym 5 milionów ton surowca – mówi Roman Gaska, wiceprezes zarządu TAURON Wydobycie ds. technicznych.

Z myślą o optymalizacji produkcji i kosztów, trzy zakłady górnicze wchodzące w skład TAURON Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze w 2022 roku będą kopalnią zespoloną z największymi zasobami węgla energetycznego w Polsce. Ma też ta kopalnia zespolona trafić pod skrzydła Skarbu Państwa, ale szczegóły tej zmiany nie są jeszcze znane.

Spółka informuje, że w trzech kopalniach zatrudnienie zredukowano o ponad 190 etatów w stosunku do ubiegłego roku.