Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Instalacja glikolu na finiszu. Wkrótce ORLEN Południe uruchamia nową produkcję

04.10.2021 07:44 | 17 komentarzy | 7 848 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Prawdopodobnie już w listopadzie w Trzebini rozpocznie się produkcja ekologicznego glikolu propylenowego. Największą tego typu instalację w Europie zbudował ORLEN Południe.
17
Instalacja glikolu na finiszu. Wkrótce ORLEN Południe uruchamia nową produkcję
fot. ORLEN Południe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W ostatnich miesiącach przeprowadzone zostały udane rozruchy mechaniczne poszczególnych obiektów tej inwestycji.  We wrześniu rozpoczął się zaś rozruch technologiczny instalacji  do produkcji zielonego glikolu propylenowego - informuje Michał Chojnacki, kierownik działu komunikacji i public relations w ORLEN Południe SA.

Zdolności wytwórcze instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie. Spółka pokryje w 75 procentach krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Glikol, który będzie produkowany w Trzebini, to  bioprodukt wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym oraz chemicznym.

W listopadzie zostanie też uruchomiona wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu. Orlen Południe ma jako pierwszy w Polsce  wdrażać paliwo wodorowe.  75 procent zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie.