Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

W szkole w Rozkochowie na jednego ucznia przypada jeden nauczyciel

14.09.2021 14:00 | 1 komentarz | 6 140 odsłon | Michał Koryczan
W podstawówce w Rozkochowie uczy się od września zaledwie 14 dzieci. Jeśli nic się nie zmieni, to za dwa lata do placówki nie będzie uczęszczał już żaden uczeń, a szkoła przestanie istnieć.
1
W szkole w Rozkochowie na jednego ucznia przypada jeden nauczyciel
Budynek Szkoły Podstawowej w Rozkochowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To najmniejsza szkoła podstawowa w gminie i ze względu na niewielką liczbę uczniów - najdroższa w utrzymaniu. Podjęte przed laty próby zmiany organu prowadzącego lub przekształcenia jej w filię szkoły w Babicach, a także zamknięcia placówki, spełzły na niczym.

Rada Gminy Babice dwukrotnie podejmowała uchwały o zamiarze likwidacji SP w Rozkochowie. Za każdym razem opinia Małopolskiego Kuratorium Oświaty była negatywna. Odwołania do Ministerstwa Edukacji Narodowej także nic nie dały.

W obecnym roku szkolnym po raz kolejny nie udało się otworzyć w Rozkochowie klasy pierwszej. Aktualnie do podstawówki uczęszcza już tylko 14 uczniów (do klas: siódmej i ósmej). Jak czytamy na stronie internetowej podstawówki, uczy w niej... 14 nauczycieli (łącznie z dyrektorką). Średnio na jednego ucznia przypada więc jeden nauczyciel.

- Wszystko chyba zmierza ku temu, że za dwa lata w szkole nie będzie już żadnego ucznia. Nie możemy nikogo zmusić, aby zapisał dziecko do naszej podstawówki. Wiadomo, że nie przyciągniemy dzieci z innych miejscowości, bo Rozkochów jest na uboczu, co też nie jest bez znaczenia - mówi Ewelina Kaszuba, dyrektor SP w Rozkochowie.


Przeczytaj również:

Znów ponad pół tysiąca zakażeń COVID-19 w całej Polsce

Biletomat na stacji PKP w Trzebini. Potrzebny jest, czy nie?

W środę gra nie tylko Liga Mistrzów i Liga Europy. W Trzebini też powalczą o punkty

Zapadliska są nieuniknione i poza kontrolą. Tak twierdzi ekspert

Piłkarska sobota. Luszowice nie schodzą ze zwycięskiej ścieżki, Wieczysta Kraków straciła pierwsze punkty

Sokół znów dopadł Trzebinię, Unia i Beskid straciły pierwsze punkty w sezonie