5 książek które poleca dr Barbara Janda. Dzisiaj, 9 sierpnia, Dzień Miłośników Książek - przelom.pl
Zamknij

5 książek które poleca dr Barbara Janda. Dzisiaj, 9 sierpnia, Dzień Miłośników Książek

10:00, 09.08.2021
Skomentuj Dr Barbara Janda Dr Barbara Janda

Pomagają zmniejszyć stres, poprawiają pamięć, rozwijają wyobraźnię, gwarantują wypoczynek... Czytanie książek przynosi wiele korzyści.

- W różnych okresach życia, różne książki są nam potrzebne. Są osoby, które sięgają po jakiś tytuł w ramach autoterapii. Przychodzi w ich życiu moment, kiedy jakaś sytuacja ich przerasta. W ramach oderwania się od rzeczywistości, sięgają po książkę - mówi dr literaturoznawstwa i bibliotekoznawstwa Barbara Janda, pracującą w szkolnej bibliotece I LO i LO dla Dorosłych w Chrzanowie.

A jak zachęcić do czytania kogoś, kto z książkami nie ma wiele wspólnego?
- Nie sprawdzi się jednorazowa aktywność. To musi być proces. Gdy rozmawiamy na ten czy inny temat, w pewnym momencie odwołajmy się do jakieś książki. To okazja, by kogoś zachęcić do jej przeczytania, a później podzielenia się opinią. Wiele zależy od relacji z daną osobą i tego, w jakim stopniu ją znamy.
Zapomnijmy o siermiężnych tekstach w stylu "czytaj, będziesz się ładnie wysławiał", "czytaj, wzbogacisz swój język". Takimi słowami nikogo nie zachęcimy. Zalet czytania jest dużo więcej, warto je wypunktować i podsuwać, ale nienachalnie. Inspiracja, a nie kazanie! Nic na siłę - mówi ekspertka.

A jakie książki poleca dr Barbara Janda? Z jej listy wybraliśmy pięć. To:

Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena - zdumiewający, wyrazisty, bogaty świat, stworzony wraz z całą historią, mitologią, kulturą, językami - czyta się jednym tchem.

Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego - magiczna gawęda o ukrytych sensach ludzkiego losu, która płynie wartkim i pięknie opowiedzianym strumieniem słów.

Wodnikowe wzgórze Richarda Adamsa - zaskakująca powieść, z pozoru prosta, o lekkiej tematyce, ale im głębiej w nią wejdziemy, tym bardziej dostrzegamy jej uniwersalną i ponadczasową mądrość.

Małe kobietki Louisy May Alcott - osadzona w USA, w czasach wojny secesyjnej, utrzymana w klimacie utworów Lucy Maud Montgomery.

Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić Kamila Janickiego - autor wydobył na światło dzienne niewygodny i zamiatany pod dywan temat przemocy seksualnej wobec kobiet w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Sekretne życie drzew Petera Wohllebena - urzekająca opowieść o przyrodzie, o naturze wokół nas, uświadamia nam prawdziwe znaczenie i bogactwo lasu, uczy, jak lepiej zrozumieć ten złożony ekosystem.

(Tadeusz Jachnicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

hotinhotin

0 0

A ja wszystkim polecam wybitne dzieło,,Szczerze" autorstwa Donalda Tuska.

11:15, 09.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Podpisz się___Podpisz się___

0 0

Mogla by Pani doktor podać co Panią kierowało podając tytuły o odmiennie sprzecznej tematyce. Co ma do siebie urzekająca opowieść o przyrodzie, przemocy seksualnej wobec kobiet, osadzona w USA, zaskakująca powieść, z pozoru prosta, opowiedzianym strumieniem słów. Do np: Władcy Pierścieni...:)

11:50, 09.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TW_RysiekTW_Rysiek

0 0

Ja polecam reportaż "Cyrk Polski" z wydawnictwa Czarne. Całe polskie społeczeństwo w pigułce :)

12:19, 09.08.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%