Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Orlen i Synthos chcą elektrowni jądrowej. Podpisały porozumienie

30.06.2021 11:00 | 5 komentarzy | 5 749 odsłon | Tadeusz Jachnicki
Umowa dotyczy rozwoju i wdrożenia małych reaktorów jądrowych (SMR).
5
Orlen i Synthos chcą elektrowni jądrowej. Podpisały porozumienie
Daniel Obajtek. FOT. PKN ORLEN
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
- Od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. Jesteśmy otwarci na nowatorskie rozwiązania. Dostrzegamy możliwość wykorzystania SMR zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych. Małe reaktory będą również w stanie dostarczać ciepło technologiczne i wspierać rozwój strategii wodorowej koncernu. Rozwój technologii SMR to szansa na zapewnienie zeroemisyjnej energii, ale również na wzmocnienie polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w należących do Grupy Orlen zakładach produkcyjnych w Polsce.

Małe reaktory atomowe (Small Modular Reactors - SMR) to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych, osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW, są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji. Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.