Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czym są klucze pneumatyczne?

18.06.2021 16:21 | 0 komentarzy | 457 odsłon | red

Materiał promocyjny

Klucze pneumatyczne to jedne z najważniejszych i podstawowych narzędzi w warsztatach samochodowych. Narzędzia te zyskują również coraz większą popularność również w przydomowych warsztatach i garażach. O popularności kluczy pneumatycznych decyduje łatwość obsługi, prosta konstrukcja i szeroki zakres możliwości stosowania, a także fakt, że dzięki ich zastosowaniu użytkownik nie musi stosować siły fizycznej nawet w przypadku pracy z trudnymi śrubami.
0
Czym są klucze pneumatyczne?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ich podstawową zaletą jest fakt, że pozwalają w krótkim czasie odkręcić dużą liczbę śrub, co w serwisach wulkanizacyjnych stanowi nieopisaną zaletę jako klucze do odkręcania kół w trakcie sezonowej wymiany opon.

Jak działa klucz pneumatyczny?

Klucz działa dzięki zasilaniu sprężonego powietrza. Powietrze zostaje wtłoczone do cylindra narzędzia, w którym znajduje się wirnik, który zostaje wprawiony w ruch obrotowy. Wytworzona w ten sposób energia jest następnie przenoszona na wal napędowy. Im szybsze jest krążenie powietrza wewnątrz narzędzia, tym szybciej może obracać się wirnik, co z kolei przekłada się na moment obrotowy klucza.

Każdy właściciel warsztatu lub osoba, które klucz pneumatyczny chce kupić na własny użytek, stojąc przed wyborem właściwego modelu i marki, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • Maksymalny moment obrotowy
  • Rodzaj mechanizmu udarowego
  • Średnie zużycie powietrza
  • Możliwość regulacji obrotów
  • Wagę

Maksymalny moment obrotowy, jaki jest deklarowany przez producenta, to inaczej siła z jaką pracuje klucz pneumatyczny, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniego/wymaganego ciśnienia oraz zapasu powietrza.

Na moment obrotowy wpływa z kolei zastosowany mechanizm udarowy. Obecnie największą popularnością cieszą się klucze pneumatyczne z mechanizmem typu „twin hammer”. Zbudowany jest on z dwóch młotów, które obracają się w zamkniętym systemie wokół wrzeciona. Pozwala to na uzyskanie dużego momentu obrotowego już w pierwszych obrotach, ponieważ młoty mogą uderzać w wirnik z obu stron.

Regulacja obrotów w kluczu pneumatycznym

Możliwość regulacji obrotów to kolejny istotny parametr. Dzięki temu operator ma możliwość kontroli mocy podczas stosowania klucza. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie trójstopniowej regulacji mocy, pozwalającej na wykorzystanie 50%, 75% lub 100% mocy narzędzia. Przykładowo, w sytuacji przeznaczenia narzędzia jako klucz pneumatyczny do kół, regulacja obrotów pozwoli na dokręcenie śruby koła z mniejszą mocą (zalecane 110 Nm, a następnie dokręcenie śruby kluczem dynamometrycznym z siła wskazaną przez producenta auta). Duża, maksymalna moc z kolei jest przydatna przy odkręcaniu zapieczonych śrub.

Zużycie powietrza to kwestia ważna z uwagi na dobór odpowiedniej sprężarki, która dostarczy potrzebną ilość powietrza, aby klucz pneumatyczny mógł pracować na pełnej mocy. Mając kompresor już na wyposażeniu warsztatu należy sprawdzić, czy posiada on wystarczającą wydajność oraz odpowiedniej wielkości zbiornik sprężonego powietrza, które umożliwią obsługę wszystkich urządzeń pneumatycznych będących na wyposażeniu warsztatu.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest waga narzędzia. W sytuacji pracy z kluczem przez dłuższy czas, ergonomia pracy, na którą waga narzędzia wpływa, ma ogromne znaczenie. Większość modeli, które są dostępne na rynku, jest stosunkowo lekka (waga ok 2 kg), dobrze wyważona i poręczna, co umożliwia wykonanie nawet najtrudniejszych zadań.

Konserwacja klucza pneumatycznego

Bardzo istotną kwestią dotyczącą eksploatacji klucza pneumatycznego jest jego odpowiednia codzienna konserwacja, dbałość o narzędzie a także dostarczenie odpowiedniej jakości powietrza, z instalacji zaopatrzonej w odwadniacz i naolejacz. Częstą zgłaszaną usterką jest to, że klucz do kół zacina się bądź nie kręci, jednak przeważnie przyczyną reklamacji są woda, rdza czy kamyszki wewnątrz klucza. Takie zgłoszenia, będące bezsprzecznie wina po stronie użytkownika należą do reklamacji nieuznawanych niestety przed producentów, warto więc o tym pamiętać.

Materiał promocyjny