Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Blisko 15 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS w Chrzanowie

17.04.2021 13:00 | 2 komentarze | 3 579 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Niemal 24 tys. zł to najwyższa emerytura w Małopolsce. Najniższa zaś sięga ledwie kilkudziesięciu groszy.
2
Blisko 15 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS w Chrzanowie
Najniższa emerytura wypłacana przez ZUS w Chrzanowie to niespełna dwa złote
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najbardziej okazałe świadczenie w regionie wypłaca krakowski ZUS. Ponad 23,7 tys. zł otrzymuje kobieta, która skorzystała ze świadczenia po ukończeniu 80. roku życia i przepracowała ponad 57 lat.

Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę przeszła również po skończeniu 80 lat.

Jak wynika z danych ZUS tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy. I zdecydowały się przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany przez lata pracy i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę.

- Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta - wyjaśnia Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzenia od 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie małopolskim wynosi 25 groszy. Otrzymuje je kobieta, która przepracował 5 dni. Natomiast najniższa emerytura w Polsce została przyznana kobiecie z województwa lubelskiego, a jej wysokość to 2 grosze. Staż zawodowy tej osoby to jeden dzień.

Najwyższe i najniższe świadczenia wypłacane przez małopolskie oddziały ZUS:

 

 

Najwyższa emerytura

Najniższa emerytura

odział ZUS w Krakowie

23 716 zł

0,56 zł

oddział ZUS w Nowym Sączu

16 979 zł

0,25 zł

oddział ZUS w Chrzanowie

14 879 zł

1,83 zł

oddział ZUS w Tarnowie

12 155 zł

1,53 zł