Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

To ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłat

15.03.2021 12:00 | 0 komentarzy | 3 144 odsłony | Tadeusz Jachnicki
Dotyczy to przedsiębiorców działających w szeroko rozumianej kulturze.
0
To ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
W poniedziałek (15 marca 2021 roku) mija termin na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek zusowskich za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Rozwiązanie dotyczy: twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów, firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu.

- Ze zwolnienia skorzysta przedsiębiorca, który był zgłoszony jako płatnik składek przed 30 czerwca 2020 roku. I w pierwszym miesiącu, którego dotyczy wniosek o zwolnienie ze składek, miał przychód niższy minimum o 75 proc. w porównaniu z przychodem sprzed roku. Musiał również złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe, jeśli nie był zwolniony z obowiązku ich przekazywania do ZUS. Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego, czy zostały opłacone składki za miesiące wskazane we wniosku. Po ich umorzeniu płatnik będzie mógł otrzymać zwrot nadpłaty lub zostanie ona rozliczona na należności za inne miesiące - tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Wniosek o umorzenie składek za lipiec, sierpień i wrzesień można złożyć do 15 marca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B. Szczegółowe informacje o wsparciu są na stronie www.zus.pl.