Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Artyści na umowach zlecenie czy o dzieło mogą składać wnioski o postojowe

15.01.2021 22:00 | 0 komentarzy | 1 497 odsłona | Tadeusz Jachnicki
Od 15 stycznia kolejna grupa osób może składać wnioski o dodatkowe świadczenie postojowe. To m.in. twórcy, artyści, architekci czy technicy wspomagający kulturę, którzy wykonują umowy cywilnoprawne.
0
Artyści na umowach zlecenie czy o dzieło mogą składać wnioski o postojowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów).

- Wniosek można składać wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Najpóźniej taki wniosek musi trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii - przypomina Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej, itp.).

Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (tj. w grudniu 2020 r., styczniu, czy lutym 2021 r. kwoty 15 506,79 zł).

Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.