Artyści na umowach zlecenie czy o dzieło mogą składać wnioski o postojowe - przelom.pl
Zamknij

Artyści na umowach zlecenie czy o dzieło mogą składać wnioski o postojowe

22:00, 15.01.2021 Tadeusz Jachnicki
Skomentuj

Od 15 stycznia kolejna grupa osób może składać wnioski o dodatkowe świadczenie postojowe. To m.in. twórcy, artyści, architekci czy technicy wspomagający kulturę, którzy wykonują umowy cywilnoprawne.

Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów).

- Wniosek można składać wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Najpóźniej taki wniosek musi trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii - przypomina Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może w tej sytuacji pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej, itp.).

Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (tj. w grudniu 2020 r., styczniu, czy lutym 2021 r. kwoty 15 506,79 zł).

Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

(Tadeusz Jachnicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%