Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Wójt i radni z Babic piszą do ministra w sprawie wstrząsów w kopalni Janina

14.01.2021 14:30 | 4 komentarze | 4 374 odsłony | Michał Koryczan
Samorządowcy wystosowali apel do Ministra Aktywów Państwowych, Wyższego Urzędu Górniczego oraz Okręgowego Urzędu Górniczego.
4
Wójt i radni z Babic piszą do ministra w sprawie wstrząsów w kopalni Janina
Screen ze środowej sesji Rady Gminy Babice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wstrząsy pochodzące z obszaru górniczego ZG Janina w Libiążu odczuwają mieszkańcy różnych zakątków gminy Babice. Głównie Zagórza i Mętkowa, a więc wiosek sąsiadujących z libiąską gminą.

Ostatnie wstrząsy odczuwalne są jednak także w sołectwach nieco dalej oddalonych, czyli w Wygiełzowie i Babicach.

Samorządowcy z Babic postanowili skierować apel do Ministra Aktywów Państwowych, Wyższego Urzędu Górniczego oraz Okręgowego Urzędu Górniczego.

- To nie jest apel o likwidację kopalni, tylko o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania niedogodności związanych ze wstrząsami. Oczekujemy, żeby kopalnia zaczęła w sposób rzeczywisty wyceniać powstające szkody i nie próbowała zaniżać odszkodowań - mówi radny Kamil Myrcik.

Więcej na ten temat w kolejnym, 3. numerze „Przełomu".

Oto pełna treść apelu Rady Gminy Babice dotyczącego wstrząsów będących wynikiem eksploatacji prowadzonej przez kopalnię Janina w Libiążu (pisownia oryginalna).

Gmina Babice zaliczana jest do gmin górniczych. Na jej terenie znajdują się udokumentowane pokłady węgla kamiennego. Przez pewien czas na terenie gminy prowadzone były prace wydobywcze. Obecnie kopania nie realizuje wydobycia w granicach gminy. Prace eksploatacyjne toczą się na terenie gmin sąsiednich. Historycznie wielu mieszkańców gminy pracowało w branży górniczej. Kopalnia Janina dawała mieszkańcom pracę zapewniając byt dla rodzin. Krajobraz okolicznych gmin zmieniał się. Od kilku lat pojawił się niestety problem związany z licznymi i bardzo uciążliwymi wstrząsami górniczymi. Sytuacja ta spowodowała wiele zniszczeń w gospodarstwach domowych, uciążliwość dla mieszkańców gminy i strach przed konsekwencjami wstrząsów.

Kopalnia dała wielu osobom byt, dzisiaj zabiera niestety cały dorobek życia. Znaczna część domów budowana była w latach kiedy nie prowadzono w rejonie gminy działalności wydobywczej, nie przewidywane były zatem zabezpieczenia na skutek prowadzonej w tym rejonie eksploatacji. Planowana eksploatacja nie została poprzedzona wnikliwymi ekspertyzami obiektów budowlanych, które potencjalnie poddane byłyby wpływom takiego oddziaływania.

Wobec powyższego patrząc z troską na bezpieczeństwo mieszkańców gminy Babice oraz dorobek ich życia Rada Gminy Babice zwraca się z Apelem do Ministra Aktywów Państwowych oraz służb mu podległych o podjęcie wszystkich możliwych kroków, które zmierzałyby do prowadzenia działalności kopalni w sposób nieuciążliwy dla mieszkańców z poszanowaniem dorobku życia wielu osób. Podobnie głos swój kierujemy do Wyższego Urzędu Górniczego oraz Okręgowego Urzędu Górniczego o podjęcie pilnych działań kontrolnych i zaradczych w obliczu istniejącego narastającego problemu.

Zwracamy się o wyeliminowanie wstrząsów, które powodują uszkodzenia domów oraz podjęcie działań rekompensujących mieszkańcom straty wynikłe z działalności wydobywczej. Obowiązkiem kopalni jest zabezpieczenie obiektów budowlanych, które wznoszone były wiele lat temu. Zgodnie z zasadami inwentaryzacji będąc zagrożone uszkodzeniem na skutek prowadzonej działalności górniczej, winny być zabezpieczone a ewentualne straty rekompensowane.

Rada Gminy Babice widzi również konieczność większej empatii w prowadzeniu działalności kopalni, która lekceważy lub bagatelizuje wnioski płynące ze strony mieszkańców. Niejednokrotnie można odnieść wrażenie, że instytucjonalnie dochodzi do utrudniania dochodzenia praw mieszkańców oczekujących rekompensaty za poniesione szkody. Zadaniem organów gminy jest dbałość o właściwy rozwój gminy, w tym stwarzanie optymalnych bezpiecznych warunków do życia, nauki i pracy. To ważny aspekt w budowaniu, zrównoważonego rozwoju naszych Małych Ojczyzn.

 

Przeczytaj również:

Przedstawiciele ZG Janina proszą o wyrozumiałość w kwestii wstrząsów

Trzech kierowców straciło prawo jazdy w niespełna trzy godziny

Zaparkowane samochody zablokowały przejazd auta odśnieżającego drogę

Korki na drogach. Kierowcy mówią, że zima znów zaskoczyła drogowców

Zobacz wyremontowany przejazd kolejowy do Puszczy Dulowskiej (WIDEO)

Samochód dachował na Słowackiego w Trzebini

Finał Miss Polski Nastolatek z udziałem chrzanowianki zobaczysz w telewizji

Trener Artur Oczkowski znalazł nową pracę