Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Odtajnili umowę na zarządzanie autostradą. Wzrosną opłaty?

12.01.2021 16:41 | 11 komentarzy | 5 954 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Wysokie stawki za przejazd i ciągłe remonty. Na to narzekają najczęściej kierowcy korzystający z nietaniej autostrady Kraków-Katowice. Czy może być gorzej? Tak. Może.
11
Odtajnili umowę na zarządzanie autostradą. Wzrosną opłaty?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z odtajnioną umową koncesyjną na zarządzanie autostradą A4 na odcinku Kraków - Katowice, opłaty za przejazd mogą ulec zmianie. Z dokumentu wynika, że obecne stawki nie są maksymalne i mogą być znacznie wyższe.

Po ostatnich podwyżkach, z początku października 2020 roku, za jednorazowy przejazd samochodem osobowym trzeba zapłacić 24 zł (16 zł przy wykorzystywaniu płatności automatycznych np. za pośrednictwem aplikacji SkyCash, Telepass, A4Go czy Autopay).

Zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, obecnie kierowcy płacą 60 proc. maksymalnej kwoty, jaką zarządca może żądać za przejazd między Krakowem a Katowicami (dla samochodów ciężarowych to 70 proc). Teoretycznie więc można założyć, że jednorazowa opłata za przejazd może jeszcze wzrosnąć.

Przypomnijmy: cennik aktualizowany jest raz do roku. Ustalenia są uzależniane od rocznego wskaźnika wzrostu cen artykułów konsumpcyjnych i usług, wzrostu PKB czy wskaźnika korekty walutowej.
Umowa koncesyjna obowiązuje do marca 2027 roku. Po tym czasie pieczę nad płatnym odcinkiem autostrady przejmie Skarb Państwa.