Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Prezes Wodociągów Chrzanowskich: Powstanie audyt w sprawie przejęcia przez nas gospodarki odpadami

28.11.2020 11:00 | 9 komentarzy | 5 434 odsłon | Marek Oratowski
W Jaworznie odpady odbierają miejscowe wodociągi. Niewykluczone, że podobny scenariusz czeka nas w Chrzanowie, Trzebini i Libiążu.
9
Prezes Wodociągów Chrzanowskich: Powstanie audyt w sprawie przejęcia przez nas gospodarki odpadami
Do 2022 roku odpady z Chrzanowa, Trzebini i Libiąża będzie odbierała firma AVR SA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spółka Wodociągi Jaworzno przejęła od października wywóz odpadów od dotychczasowego zewnętrznego usługodawcy. W tym celu spółka m.in. kupiła 22 specjalistyczne pojazdy o napędzie gazowym.
Zarząd Związku Międzygminnego Gospodarka Komunalna w Chrzanowie zainteresowany tym tematem zlecił wykonanie audytu. Ma odpowiedzieć na pytanie, czy i na jakich zasadach Wodociągi Chrzanowskie mogłyby zająć się odbiorem i utylizacją odpadów.

- Szukamy już firmy, która ten audyt wykona. Wszystko jest możliwe. Realizacja tego zadania wyglądałaby w ten sposób, że w naszej spółce powstałby pion do spraw gospodarki odpadami. Musiałby zostać wyposażony w infrastrukturę oraz samochody i niezbędny sprzęt. Na pewno nie mogłyby być zakupione z naszych funduszy. Bo pieniądze, który mamy z opłat za wodę i ścieki musimy inwestować tylko w wodę i kanalizację. Myślę, że audyt wskaże źródła finansowania takich zakupów. W moje ocenie w sporej części będą musiały pochodzić z samorządów, jak to się stało w Jaworznie. Potrzebne byłyby potężne pieniądze idące w dziesiątki milionów złotych - tłumaczył Tadeusz Arkit, prezes Wodociągów Chrzanowskich na piątkowej sesji libiąskiej rady miejskiej.

W jego ocenie model przekazania gospodarki odpadami do WCH niewiele różniłby się od sytuacji, w której Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna powołałby osobną spółkę.

Najwcześniej wprowadzenie tego rozwiązania możliwe jest po 2022 roku, gdy skończy się umowa na odbiór i transport odpadów z obecnym operatorem, czyli AVR SA.

Przeczytaj także

Czy Wodociągi Chrzanowskie zajmą się gospodarką odpadami? Powstaje plan