Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Zmień swoje nawyki na eko i wygraj cenne nagrody

30.07.2020 14:12 | 1 komentarz | 3 029 odsłony | Alicja Molenda

Każda kupiona kolejna bluzka, plastikowa butelka napoju, produkty zapakowane w kilka rodzajów różnych opakowań, to litry wody i energii zużyte do ich produkcji, a także benzyny do transportu oraz godziny pracy ludzkiej. Czy naprawdę musimy tyle kupować?

1
Zmień swoje nawyki na eko i wygraj cenne nagrody
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Statystyki pokazują czarny obraz rzeczywistości. Zgodnie z czerwcowym raportem GUS, w 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kg zebranych odpadów komunalnych, co oznacza wzrost o 7 kg w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Najwięcej wytwarzamy odpadów z tworzyw sztucznych - statystyczny Polak produkuje ich średnio ok. 80 kg rocznie.

Wezwanie do zmiany nawyków i konkurs z wartościowymi nagrodami dla mieszkańców Chrzanowa i okolic przygotowała firma ENERIS, pod której marką działa ZGOK w Balinie. Wszystko to by promować eko-zwyczaje, a w szczególności ograniczanie ilości produkowanych odpadów.

Wystarczy zamieścić na profilu ENERIS zdjęcie pokazujące oszczędzanie zasobów naturalnych i wygrać atrakcyjne nagrody, które zapewnią niezapomniane przeżycia. Co więcej, każde zgłoszenie w konkursie to 50 groszy przekazane przez ENERIS na rzecz programu walki z marnowaniem jedzenia Banków Żywności.

Konieczna zmiana nawyków już teraz!

Używanie bidonów zamiast kupowania napojów w butelkach jednorazowych, śniadaniówek w miejsce papieru czy folii do pakowania kanapek, racjonalne i przemyślane zakupy, tak by nie wyrzucać nadwyżek jedzenia - to proste, niewymagające zbyt dużego wysiłku działania, które wiele mogą zmienić. Teraz, kiedy wszystko jest na wyciągniecie ręki, konieczne jest świadome kreowanie naszych codziennych eko-nawyków. Oparcie się pokusie kupienia nowej bluzki, kolejnych butów, czy rezygnacja z jednorazowych naczyń zabieranych na pikniki, to wyzwania dzisiejszych konsumentów.

- Uruchomioną właśnie kampanią chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom Chrzanowa i okolic na problem wytwarzania ogromnej ilości odpadów. Nie przypadkowa jest data rozpoczęcia naszych działań - w środku wakacji, tuż przed Dniem Długu Ekologicznego. Z obserwacji prowadzonych przez ENERIS wynika, że często wzrasta ilość odpadów opakowaniowych odbieranych od mieszkańców w okresie wakacyjnym w stosunku do miesięcy zimowych. Więcej odpadów to też wyższe koszty ich przetworzenia. Dlatego zachęcamy do refleksji i wdrażania każdego dnia prostych eko-nawyków - komentuje Michał Bogacki, szef Zakładu Godpodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.

Dla tych, którzy ograniczają na co dzień ilość wytwarzanych odpadów lub chcą podjąć to wyzwanie, został przygotowany konkurs internetowy. Każdy kto na profilu FB ENERIS umieści pod postem konkursowym zdjęcie pokazujące swoje eko-nawyki, ma szansę na cenne nagrody, które dostarczą niezapomnianych przeżyć i doświadczeń. Zwycięzca sam zdecyduje, czy wybierze wizytę w SPA, skok ze spadochronu, kolację dla dwojga czy może szaloną zabawę z dziećmi w parku trampolin.

Inicjatorzy kampanii czekają na indywidualne i rodzinne kreatywne zdjęcia, pokazujące np. jak radzić sobie z nadwyżką jedzenia, jak produkować mniej odpadów, czy jak wykorzystywać opakowania wiele razy, co zrobić z niepotrzebnych, nieużywanych toreb lub ubrań, czyli jak nadać drugie życie rożnych codziennym przedmiotom lub produktom.

Ale to nie wszystko. Każdy kto prześle zgłoszenie konkursowe pomaga ratować cenne zasoby: żywność! Zgłoszone zdjęcie to 50 groszy przekazane przez ENERIS na program niemarnowania jedzenia prowadzony przez Banki Żywności.

- Każda kupiona kolejna bluzka, plastikowa butelka napoju, produkty zapakowane w kilka rodzajów różnych opakowań, to litry wody i energii zużyte do ich produkcji, a także benzyny do transportu oraz godziny pracy ludzkiej. Czy naprawdę musimy tyle kupować? Czerwona lampka zapala się właśnie teraz, przed Dniem Długu Ekologicznego, czyli w momencie, w którym ludzkość wykorzystuje zasoby przypadające na cały rok do produkcji, a konsumpcja przekracza zdolność natury do ich odnowienia. Eksploatujemy naszą planetę do granic wytrzymałości, a tymczasem wystarczyłaby zmiana prostych codziennych nawyków by zmniejszyć nasz dług wobec przyszłych pokoleń - podsumowuje Paweł Augustyn, prezes ENERIS Surowce.

Z kolei dyrektor Banku Żywności w Krakowie, Beata Ciepła dodaje: - Marnowanie żywności to marnowanie planety. Dlatego warto zmienić swoje nawyki, żeby zobaczyć odczuwalną różnicę nie tylko w swoim domu, ale także w środowisku. Biorąc udział w konkursie można realnie wpłynąć na świadomość ekologiczną naszych rodzin, sąsiadów czy znajomych, a przy okazji wesprzeć działalność Banków Żywności.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie ENERIS.


# # #

ENERIS to ogólnopolska firma działająca w obszarze ochrony środowiska specjalizująca się w budowie oraz eksploatacji infrastruktury z zakresu gospodarki odpadowej, wodno-ściekowej oraz nowoczesnej energetyki. Naszym głównym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska - powietrza, wody i ziemi. Angażujemy się i posiadamy potencjał do budowy i finansowania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla indywidulanych potrzeb gmini przemysłu. Podstawą jest konsolidacja rozproszonych do tej pory zasobów i środków służących ochronie środowiska.

W 2015 roku w skład Grupy ENERIS weszła spółka ENERIS Surowce S.A., która jest kontynuatorem działalności Veolia Usługi dla Środowiska, jednej z największych w Polsce firm działających w sektorze gospodarki odpadami oraz większościowym udziałowcem m.in. Altvater Piła. Następnie do Grupy dołączyły firmy: ENERIS Recupyl - lider recyklingu baterii i akumulatorów oraz ENERIS Proeco - zarządca Instalacji Termicznego Odzysku Odpadów Niebezpiecznych w Bydgoszczy. Więcej na:

www.eneris.pl