Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

W Trzebini powstaje pierwsza w Polsce instalacja do produkcji kwasu mlekowego

02.07.2020 15:30 | 9 komentarzy | 10 338 odsłon | Michał Koryczan

Inwestycja w należącym do Grupy ORLEN trzebińskim zakładzie ma być zrealizowana do końca tego roku.

9
W Trzebini powstaje pierwsza w Polsce instalacja do produkcji kwasu mlekowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Grupie ORLEN powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową.

Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. Jest on stosowany m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym oraz w rolnictwie.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z rosnącego znaczenia nowych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych na rynku rafineryjno-petrochemicznym. Dlatego inwestujemy w czyste, innowacyjne rozwiązania, pozwalające rozszerzać nasze portfolio o nowoczesne, przyjazne środowisku produkty. Instalacja, którą budujemy w Trzebini, wychodzi naprzeciw globalnym trendom związanym z przetwarzaniem i ponownym wykorzystywaniem odpadów organicznych. Jest też kolejnym krokiem do budowy zaawansowanych kompetencji biotechnologicznych w naszej spółce ORLEN Południe - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Inwestycja w Trzebini ma być zrealizowana do końca tego roku. Jej wykonawcą jest polska firma AB Industry. Koszt budowy instalacji do produkcji kwasu mlekowego wyniesie ok. 7,5 mln zł, natomiast całej inwestycji blisko 10 mln zł.

Jak informuje PKN ORLEN, na etapie pilotażu instalacja będzie wytwarzała 5 ton kwasu mlekowego rocznie, a docelowe moce, sięgające 5 000 ton rocznie, pozwolą pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Jako wsad do instalacji stosowana będzie przede wszystkim melasa, będąca odpadem przy produkcji cukru. Kwas mlekowy wysokiej czystości, wytwarzany w Trzebini, będzie ekologiczny i w pełni przyjazny dla środowiska.