Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Koronawirus zmniejszył ruch na autostradzie

18.06.2020 09:00 | 0 komentarzy | 1 959 odsłona | Agnieszka Filipowicz

Pandemia zdecydowanie zmniejszyła ruch samochodowy na autostradzie, zwłaszcza osobówek. Ostatnio zarządca A4 przedłużył preferencyjne stawki dla płatności automatycznych.

0
Koronawirus zmniejszył ruch na autostradzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak podaje Stalexport w swym ostatnim raporcie, od początku roku do 14 czerwca ruch na autostradzie A4 był o ponad jedną czwartą mniejszy niż rok temu (26,2 proc). Zdecydowanie mniej jeździło po autostradzie samochodów osobowych - aż o 28,6 procent. Ruch ciężarówek zmniejszył się o 14 proc.

Niewykluczone, że te spadki, a także promowanie bezpieczniejszych w czasie pandemii transakcji bezgotówkowych, wpłynęły na decyzję spółki o przedłużeniu do 30 września terminu obowiązywania preferencyjnych stawek opłat za przejazd A4 dla płatności automatycznych. Kilka dni temu zdecydował o tym zarząd spółki.

Kierowcy, którzy podróżują z aplikacją Autopay albo elektronicznym poborem opłat A4Go czy Telepass, dzięki stawkom preferencyjnym, na każdej podróży oszczędzają od 15 do 30 proc., płacąc: 7 zł zamiast 10 zł w przypadku pojazdów kat.1, 17 zł zamiast 20 zł, w przypadku pojazdów kategorii 2 i 3 oraz 30 zł zamiast 35 zł w przypadku pojazdów kategorii 4 i 5. Średni udział transakcji automatycznych w ogólnej liczbie transakcji autostradowych wynosił na koniec maja ok. 25 proc.