Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Dziś Wielki Czwartek. Dla katolików rozpoczyna się Triduum Paschalne

09.04.2020 10:00 | 0 komentarzy | 2 227 odsłony | Marek Oratowski

Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii oraz mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Ze względu na epidemię, większość wiernych obejrzy liturgię za pośrednictwem mediów.

0
Dziś Wielki Czwartek. Dla katolików rozpoczyna się Triduum Paschalne
Zasłonięty (przez cały okres Wielkiego Postu) krzyż w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Triduum Paschalne ("triduum" po łacinie oznacza "trzy dni") to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku liturgicznego katolików.

Obchody rozpoczyna liturgia Wielkiego Czwartku, upamiętniająca ustanowienie kapłaństwa i Eucharystii. Po procesyjnym wejściu i obrzędach wstępnych, śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu", podczas którego rozbrzmiewają wszystkie dzwony i dzwonki w kościele. Po zakończeniu hymnu wszystkie dzwony i organy milkną aż do hymnu "Chwała na wysokości Bogu" śpiewanego podczas Wigilii Paschalnej. Dotychczas używane dzwonki i gong zastępują drewniane kołatki. Po mszy nastepuje uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą.

W Welki Piatek sprawowana jest liturgia Męki Pańskiej. Ołtarz jest tego dnia bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Następuje odczytanie Męki Jezusa oraz bardzo rozbudowana modlitwa powszechna. Potem odsłaniany i adorowany jest krzyż. Na koniec następuje procesja do Grobu Pańskiego. W tym dniu obowiązuje katolików post ścisły.

W Wielką Sobotę odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej. Należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Dzieje się tak z uwagi na żydowski system dat, według którego po zachodzie słońca w sobotę rozpoczyna się już niedziela.  Chrześcijańskie Święta Wielkanocne nawiązują do Paschy - największej uroczystości religii żydowskiej, obchodzonej na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo "Pascha" oznacza "przejście" i nawiązuje do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.

Ze względu na rygory sanitarne msze święte i nabożeństwa Triduum Paschalnego będą sprawowane z ograniczeniem udziału wiernych do pięciu osób. Księża zachęcają do uczestnictwa w liturgiach poprzez transmisje i modlitwę w domach.

 

Przeczytaj także:

Gdzie i kiedy można się wyspowiadać przed świętami?

Czytaj również