Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Orlen Południe będzie produkował w Trzebini wodór

21.02.2020 20:53 | 12 komentarzy | 7 664 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Już w przyszłym roku w rafinerii Trzebinia będzie powstawał wodór w ramach instalacji do produkcji zielonego glikolu. W 2021 planowane jest zakończenie budowy tej instalacji.

12
Orlen Południe będzie produkował w Trzebini wodór
Trzebinia. Rafineria
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- ORLEN Południe S.A. ma w swoich planach wykorzystanie części produkowanego wodoru jako paliwa jakości automotive. W tym celu  powstanie w Trzebini instalacja doczyszczania wodoru do czystości pozwalającej wykorzystać go do napędzania floty aut osobowych i autobusów. W pierwszej kolejności mogłoby to dotyczyć pojazdów transportu publicznego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - to odpowiedź, jaką dziś otrzymaliśmy na zapytanie prasowe w tej sprawie.

W październiku 2019 roku w Katowicach PKN ORLEN S.A. i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia „Silesia" podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju wodorowego transportu publicznego.

- Stawiamy na rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest produkcja oczyszczonego wodoru. Pojazdy napędzane wodorem są przyszłością motoryzacji. Czysty wodór będzie zyskiwał na znaczeniu, a my chcemy mieć istotny udział w jego produkcji. Współpraca z Metropolią GZM jest naszą odpowiedzią na wyzwania związane z redukcją smogu i poprawą jakości powietrza w Polsce - ogłosił jesienią Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Przy okazji tej inwestycji pojawiły się pogłoski o docelowym zamknięciu dla zewnętrznego ruchu samochodowego ulicy Rafineryjnej. Służby prasowe Orlen Południe informują, że w tej chwili nie jest planowane zamknięcie tej ulicy.