Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Wieź z rosyjską sektą - lektura na weekend

07.12.2019 10:00 | 8 komentarzy | 2 238 odsłony | Tadeusz Jachnicki

"Bieguni" to bodaj jedna z najczęściej nagradzanych książek Olgi Tokarczuk, pisarki, która 10 grudnia odbierze literacką Nagrodę Nobla.

8
Wieź z rosyjską sektą - lektura na weekend
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie powinniśmy brać do ręki tej pozycji nim nie dowiemy się, kim byli bieguni. A że książka wyśmienita, to warto to zrobić czym prędzej.

Wyjaśnijmy więc, że bieguni to członkowie rosyjskiej sekty z XVIII wieku, wychodzący z założenia, że przed złem, można uciec tylko nieustannie się przemieszczając, a przy okazji unikając gromadzenia rzeczy.

Właśnie do nich Olga Tokarczuk nawiązuje w swojej książce. W sobie, we współczesnych nomadach, dostrzega bowiem duchową więź z członkami tej rosyjskiej sekty.

Próżno więc w "Biegunach" szukać zwartej fabuły. To miks wielu historii, osadzonych w różnych miejscach i czasie. Łączy je jedno - podróż.

Jednocześnie Tokarczuk potrafi je przedstawić tak plastycznym językiem, że momentami czujemy się, jakbyśmy byli w centrum wydarzeń. Świat opowieści zaczyna nas otaczać, a ludzie czy przedmioty stają się realne.

Autorka "Biegunów" jest drugą kobietą z Polski uhonorowaną literackim Noblem (po Wisławie Szymborskiej). Pierwszą prozaiczką.