Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Górnicy z kopalni Janina pikietowali. Strajk ciągle możliwy

15.07.2019 14:07 | 25 komentarzy | 8 125 odsłon | Michał Koryczan

W poniedziałek doszło do kolejnego spotkania zarządu TAURON Wydobycie z przedstawicielami pracowników i związków zawodowych Zakładu Górniczego Janina w Libiążu.

25
Górnicy z kopalni Janina pikietowali. Strajk ciągle możliwy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O napiętej sytuacji w libiąskiej kopani piszemy od kilku dni. Górnicy domagają się wyższych wynagrodzeń.

W poniedziałek doszło do kolejnego spotkania zarządu TAURON Wydobycie z przedstawicielami załogi i strony społecznej trzech zakładów górniczych spółki, czyli ZG Janina, ZG Brzeszcze i ZG Sobieski. Rozmowy były wynikiem piątkowego spotkania otwartego z załogą libiąskiej kopalni.

Jak dowiedzieliśmy się od jednego z górników, pod siedzibą zarządu TAURON Wydobycie pikietowało około 300 pracowników libiąskiej kopalni.

Daniel Iwan, rzecznik prasowy Grupy TAURON informuje, że podczas poniedziałkowego potkania zarząd spółki przypomniał o aktualnej sytuacji finansowej zakładu. Omówione zostały zgłoszone przez stronę społeczną sprawy pracownicze, w tym kwestie płacowe.

Zarząd TAURON Wydobycie poinformował, że podstawą prowadzenia rozmów na wszystkie zgłoszone przez załogę tematy jest kontynuowanie pracy przez wszystkich pracowników zakładów spółki.

- Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że stawiamy na aktywny dialog z pracownikami i stroną społeczną zakładów górniczych spółki. Regularnie informujemy też załogę o sytuacji spółki i stojących przed nią wyzwaniach. Deklarujemy chęć wspólnego poszukiwania satysfakcjonujących rozwiązań w warunkach utrzymania normalnej pracy zakładów - mówi Sławomir Obidziński, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

W odniesieniu do zgłoszonego tematu płacowego przypomniano, że w grupie TAURON kwestię tę regulują zapisy porozumienia płacowego wypracowane na poziomie Rady Społecznej Grupy TAURON, które jest realizowane i we wrześniu ponownie rozpoczną się rozmowy na temat weryfikacji wynagrodzeń zasadniczych grupy.

W efekcie rozmów zaplanowane zostało kolejne spotkanie zarządu TAURON Wydobycie z przedstawicielami związków zawodowych oraz załogi w najbliższy piątek.

- Jeśli rozmowy nie pójdą po naszej myśli, to zapewne wszystko skończy się strajkiem - mówi górnik z kopalni Janina.