Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Uprawa buraka cukrowego. Na co zwrócić uwagę?

20.05.2019 23:59 | 0 komentarzy | 413 odsłon | red

Materiał promocyjny

Buraki cukrowe uprawiane są głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Wysoką zawartość cukru zapewniają długie oraz słoneczne dni letnie. Roślina jest wymagająca pod względem nawadniania. Nie bez znaczenia jest więc rozkład oraz suma opadów w okresie wegetacji (ok. 600 mm). Brak wody to główny powód obniżenia jakości i wielkości plonów buraka cukrowego.

0
Uprawa buraka cukrowego. Na co zwrócić uwagę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Warunki klimatyczne dla uprawy buraka cukrowego?

Warzywo nie jest wrażliwe na niskie temperatury. Zarówno dla młodych roślin jak i dla wykopanych korzeni niebezpieczne mogą być przymrozki (ok. 6°C–8°C). Optymalna długość okresu wegetacyjnego, która zapewni wysokiej jakości zbiory oraz duży plon, wynosi ok. 160 – 180 dni (niektóre źródła podają 190 dni). Warunki klimatyczne dla uprawy buraka cukrowego w Polsce są jak najbardziej odpowiednie. W pierwszym okresie rozwoju rośliny znaczną rolę odgrywa wilgotność oraz zasobność w składniki pokarmowe, później zaś niezbędne jest duże nasłonecznienie i ciepło.

Dlaczego warto korzystać z nawozów wieloskładnikowych?

2. Na jakich glebach może być uprawiany burak cukrowy?

Burak cukrowy może być uprawiany na różnych glebach. Największe i najbardziej jakościowe zbiory osiągane są jednak na glebach luźnych, głębokich, próchniczych, żyznych i średnio żyznych, mających zdolność magazynowania wilgoci, niezakwaszonych – m.in. czarnych ziemiach i glebach brunatnych. Nie bez znaczenia jest także duża zasobność w składniki mineralne oraz organiczne. Uprawa buraków cukrowych wymaga intensywnego nawożenia.

3. Lokalizacja upraw buraka cukrowego?

Burak cukrowy to roślina objętościowa. Przewóz warzywa na znaczne odległości jest więc nieopłacalny. Z tego też względu lokalizacja cukrowni jest jednym z głównych czynników decydujących o lokalizacji upraw buraków cukrowych. Warto także zaznaczyć, iż uprawa rośliny jest czasochłonna, kapitałochłonna oraz wymaga odpowiednio dużych nakładów pracy ludzkiej.

https://www.fmcagro.pl/po/produkty/nawozy-dolistne/

 

 

Materiał promocyjny